3.

3. Sportmozgások megjelenésének alternatív környezete (outdoor, indoor szállodai sportok)

A szállodákban eltöltött időben sem szabad elfeledkezni a rekreációs tevékenységekről, amely lehet nyaralás, kikapcsolódás, felüdülés vagy akár munka célzatú is. A sok színhely közül azért ezt ragadtam ki elsőként, mert gyakran tapasztalhatjuk, hogy embertársaink kikapcsolódás célzattal érkezve a szálláshelyekre, a szabadidejüket haszontalanul töltik el, amelynek az oka lehet ismerethiány vagy egyszerűen a megszokott passzív életmód folytatása „minden körülmény” között. Az alábbiakban néhány színhely lehetősége és az ott űzhető mozgásformák kerülnek bemutatásra.

3.1. Outdoor vagyis a szabadban végezhető mozgásformák

A szabadban űzhető mozgásformákat többféle szempont szerint oszthatjuk fel, besorolhatjuk őket a környezet szerint, mint például vízben, vízen és víz alatt, vízparton, erdőben- mezőn, levegőben, szárazföldön, föld alatt, de szempontunk lehet az évszakok jellemzőinek figyelembevétele is, amely az utóbbi időben sajnos felborulni látszik.

Tavasszal-, ősszel- nyáron vagy télen űzhető mozgásformákat is csoportokba oszthatjuk, és a csoportosításhoz hozzárendelhetjük még az egész évben gyakorolható sport tevékenységeket is.

Mindkét felosztásnál a gyakorlás szempontjából, a legalapvetőbb szükségletet a sportforma iránti érdeklődés, ismeret és a megfelelő felszerelés határozza meg.

Sarkítva a különböző tevékenységeket űző embereket a magukon viselt felszerelés elemzése alapján is besorolhatnánk, abban az esetben, ha mindenkinek lenne lehetősége az adott sport gyakorlásához megfelelő öltözéket és kiegészítő ruházatot viselnie, amely a kellő élmény eléréséhez fontos tényező.

3.2. Indoor vagyis beltérben, védett környezetben, fedett területen végezhető mozgásformák

A beltér a biztonságban gyakorolható tevékenységek összefoglaló elnevezése is lehetne. Elmondhatjuk, hogy egy fedett térben, ellenőrizhetőbb gyakorlási lehetőség nyílik a résztvevők számára. A különböző szálláshelyek szolgáltatásainak egy része ide tartozik, és a biztonságos közegen túlmenően előírásokkal, szakemberekkel biztosítják a programok gördülékenységét, a széleskörű ismeretnyújtási lehetőségeit. A legismertebb színhelyek, a kondicionálótermek, fitnesztermek, relaxációs termek, medencék és medenceterek, és az ezekben kialakított lehetőségek.

Magyarországon törvényrendelet határozza meg a kialakított szálláshelyeket és a hozzájuk kapcsolódó szolgáltatások lehetőségeit. A z úgynevezett kereskedelmi szálláshelyek osztályba sorolásáról részletesen az 54/2003. (VIII. 29.) GKM rendeletből és a hozzá tartozó mellékletekből tájékozódhatunk.

3.3. Kereskedelmi szálláshelynek minősülő létesítmények- ahol fizikai aktivitásra ösztönzik a látogatókat (16)

A különböző szálláshelyeket törvényi előírások szerint kell kialakítani, az alábbiakban röviden bemutatásra kerülnek azok, amelyek fizikai aktivitásra lehetőséget nyújtó infrastruktúrával vagy a mozogni vágyókat segítő személyzettel is rendelkeznek. A lehetőségek viszonylag széleskörűek az infrastrukturális előírásokat illetve a személyzetre vonatkozó elvárásokat illetően a létesítmény minőségi osztályozásának megfelelően.

  • Szálloda (étteremmel),
  • Gyógy szálloda,
  • Wellness szálloda,
  • Kemping.

3.3.1. A szálláshelyek besorolása

Törvény szerint történik, alapvető szempontrendszerek ismertetésével. (17)

  • Szálloda: az a kereskedelmi szálláshely, amely megfelel az üzletek működéséről és a belkereskedelmi tevékenység folytatásának feltételeiről szóló 4/1997. (I. 22.) Korm. rendelet 1. mellékletének 411., illetve 412. pontjában meghatározott követelményeknek, és legalább 11 szobával rendelkezik.
  • Gyógy szálloda: az a szálloda, amely megfelel a szállodára előírt követelményeknek, továbbá vendégei számára főként természetes gyógy tényező alkalmazásával saját gyógyászati részlegén önálló vagy más gyógyintézet kiegészítő szolgáltatásainak bevonásával, orvosi ellenőrzés mellett terápiás lehetőséget biztosít és megfelel a természetes gyógy tényezőkről szóló 74/1999. (XII. 25.) EüM rendeletben foglalt feltételeknek.
  • Wellness szálloda: az a szálloda, amely megfelel a minimum háromcsillagos szállodákra előírt követelményeknek, az egyes szállodai szaktevékenységeket, illetőleg a szálloda által nyújtott szolgáltatásokat az erre vonatkozó szakképzettséggel rendelkező személyekkel látja el, az egészséges életvitelhez szükséges gasztronómiai, sport, relaxációs illetve wellness szolgáltatásokat nyújt, valamint közösségi programlehetőségeket biztosít, továbbá megfelel a 2. melléklet I/F pontjában meghatározott feltételeknek.

3.3.2. A szálloda, mint alternatív helyszín és szolgáltató hely

„A szálloda minőségét az általa kínált „hardware” – az épület maga, a szobák mérete, berendezése, a szolgáltató helyek pl. vendéglátó üzletek, business center, konferencia termek, fitness center, garázs, stb. választéka, kialakítása, az azoknál felhasznált anyagok minősége, felszereltsége - és a „software”, azaz a hotel működtetése, üzemeltetése, a személyzet létszáma, felkészültsége, udvariassága stb. együttesen határozzák meg.” (18)

A szállodák minősítésére az egész világon a legelfogadottabb mutató a csillagok által jelölt kategóriák megvalósulása. Az általános ismeretek alapján 1-5 csillagos fokozatba sorolják szállodákat, illetve léteznek superior kategóriák, amelyek a csillagozásnak megfelelően a minimum elváráshoz viszonyított magasabb színvonalat, a több szolgáltatás nyújtanak és biztosítanak. Nem hivatalos besorolásként léteznek az öt csillagos szállodák fölötti csillagszámmal rendelkező besorolások is.

Létezik egyezményes besorolási rendszer, de országonként, sőt nagyobb országok régiónként is eltérések lehetnek az elvárásokban.

Ennek kiküszöbölésére az Európai Unió szálloda és vendéglátó szövetségeinek ernyő szervezete, a HOTREC kezdeményezte, hogy a tagországok alakítsanak ki egységes minősítési rendszert. Ennek eredményeként 2009-ben kialakításra került a Hotelstars Union szállodai minősítési rendszer.

3.3.2.1. Wellness

A National Wellness Institute szerint: „a Wellness aktív folyamat, amely által az emberek tudatossá válnak és egy sokkal boldogabb létezés mellett döntenek”

A wellnessnek jelenleg hét dimenziója ismeretes:

  • szociális,
  • érzelmi,
  • lelki,
  • környezeti,
  • foglalkozásbeli,
  • szellemi,
  • fizikai. (19)

Ezeknek a dimenzióknak kell megfelelnie, és e dimenziókban fellépő igen különböző és szélsőséges igényeket kell kielégítenie egy wellness szolgáltatást nyújtó komplexumnak.

A köztudatban, egy átlagember számára a wellness ismeretek jóval szerényebbek a fent említett dimenzionálásnál. A szállodák a fenti hét csoportba foglalt dimenzió köré építik szolgáltatásaikat, a célcsoport kiválasztásának igényei szerinti bizonyos dimenziók magasabb vagy alacsonyabb szinten történő kiszolgálásával törekszenek érvényesülni a piacon.

A szállodák osztályba sorolási feltételei szerint a wellness szállodákat három, négy és ötcsillagos "wellness szálloda” kategóriába sorolhatjuk.

Wellness szálloda kritériumkövetelményei: (20)

  • A szálloda minimum 1 beltéri fürdőmedencével rendelkezik.
  • A szálloda rendelkezik minimum 2-féle szauna vagy gőzfürdő létesítménnyel.
  • A szálloda az arc-, test-, kéz-, láb- és hajápolási szolgáltatások közül legalább négyféle szépségápolási lehetőséget nyújt.
  • A szálloda legalább 6-féle masszázs, relaxációs és egyéb közérzetjavító - vizes és száraz - szolgáltatást kínál.
  • A szálloda gasztronómiai kínálatában szerepelnek a régióra jellemző, hagyományőrző magyar, továbbá reform- és vegetáriánus étel és italajánlatok.
  • A szálloda rendelkezik kardiogépekkel is felszerelt fitnesz-teremmel és sportedzővel, sportoktatóval, vagy testnevelő tanárral.
  • A szálloda minimum 4- féle szabadidős sportolási vagy keleti mozgásprogramot kínál, és további minimum 1-féle aerobik jellegű tréninget.
  • A szálloda minimum 3- féle közösségi, kulturális, zenei, művészeti programot nyújt, biztosít, illetve folyamatosan ajánlja a környék nyújtotta lehetőségeket.
  • A szálloda a nappali és a délutáni műszakban rendelkezik legalább 1 fő, wellness végzettségű vagy azzal egyenértékű végzettséggel rendelkező dolgozóval.

3.3.2.2. Szállodák csillagozása pontrendszer alapján

A szállodákat általánosan több szempont alapján vizsgálják, ezek közé tartoznak bizonyos előírásoknak való megfelelés pontrendszerű értékelése. A megszerzendő pontszámok a minősítésnek megfelelően eltérőek és több kötelezően előírt szolgáltatási, személyzeti, illetve infrastrukturális feltétel megteremtésével megszerezhetőek, léteznek még fakultatív szolgáltatások nyújtásával elérhető pontszámok, melyekből a minimum követelmények is előírásra kerültek.

Szállodai kategorizálás 2010- től, 1 - 5* és 1 - 5* superior kategóriák követelményei vonatkoznak az épületre, szobákra, bútorokra, felszereltségre, szolgáltatásokra, szabadidős tevékenységekre, házon belüli konferencia lehetőségekre, egyéb lehetőségek megteremtésére.

A szállodákban a szolgáltatások alapján történő minimum elérendő pontszámok:

csillagok száma minimum pontszámok superior pontszámok
1 csillagos 80 90
2 csillagos 170 80
3 csillagos 250 130
4 csillagos 380 190
5 csillagos 570 80

1. Saját szerkesztésű táblázat. (21)

Fakultatív szolgáltatások nyújtásával elérhető pontszámok minimuma a szállodai csillagozással összhangban:

  • 1 csillagos szálloda 0 pont,
  • 2 csillagos szálloda 25 pont,
  • 3 csillagos szálloda 90 pont,
  • 4 csillagos szálloda 130 pont,
  • 5 csillagos szálloda 170 pont. (22)

3.3.2.3. Wellness szállodák pontrendszerbe sorolásának részletei

A Wellness szállodák kritériumai a Hotelstars. eu előírásainak megfelelően, a minősítési kritériumok a szolgáltatásokra és a személyzetre vonatkozóan kerülnek bemutatásra, a megszerezhető pontszámok feltüntetésével. A csillagozás alatti minimum feltüntetése a kötelezően előírt követelményeket (22)

Terület Kötelezően előírt kritériumok Pontok *** **** *****
szolgáltatások fitness terem min. 3 féle kardiogéppel és egyéb izomfejlesztő gépekkel felszerelt 3 minimum minimum
egyéb sportolási lehetőségek (min.5féle) 1 pont/típus max. 10) 5 minimum
egyéb sportolási lehetőségek (min.8féle) (1 pont/típus max. 10) 8 minimum
egyéb sportolási lehetőségek (min.10féle) (1 pont/típus max. 10) 10 minimum
keleti mozgásprogramok közül min. 1 féle (pl. joga, tai chi, qi gong) 3 minimum minimum
min 2 féle „body & mind” típusú mozgásfajta (pl. pilates, body Art, dance- aerobik) 3 minimum minimum
Medical wellness szolgáltatások: állapotfelmérő módszerek közül min 1 vizsgálat (diagnosztikai

berendezéssel) és hozzá életmód-tanácsadás

5 minimum minimum
min. 7 féle masszázsfajta (1 pont/típus max. 12) 7 minimum
min. 9 féle masszázsfajta (1 pont/típus max. 12) 9 minimum
min. 12 féle masszázsfajta (1 pont/típus max. 12) 12 minimum
masszázshelységek egymástól elválasztva (nem függöny) 3 minimum minimum
masszázshelységek egymástól fallal elválasztva 5 minimum
egyéb relaxációs technikák közül min 2 féle (autogen training, feldenkrais módszer, meditáció) 4 minimum minimum
egyéb egészségjavító kezelések közül min 4 féle (rituálék, keleti terápiák, kádfürdők) (1 p/típus max. 8) 4 minimum
egyéb egészségjavító kezelések közül min 6 féle (rituálék, keleti terápiák, kádfürdők) (1 p/típus max. 8) 6 minimum
egyéb egészségjavító kezelések közül min 8 féle (rituálék, keleti terápiák, kádfürdők) (1 p/típus max. 8) 8 minimum
jacuzzi vagy más élményelemekkel ellátott medence 3 minimum minimum minimum
min. 1 beltéri vagy 1 kültéri medence normál vízzel 4 minimum
min 1 termál-vagy gyógyvizes medence 5
úszómedence-külső vagy belső (min 12 m hosszú vagy ellen áramoltatóval ellátott) 4
min. 1 féle szauna (gőz, finn, infra) (1 pont/típus max. 5) 1 minimum
min. 3 féle szauna (gőz, finn, infra) (1 pont/típus max. 5) 3 minimum
min. 5 féle szauna (gőz, finn, infra) (1 pont/típus max. 5) 5 minimum
szaunákhoz kapcsolódik külön pihenők, ahol csend, nyugalom és friss levegő van 3 minimum minimum
szaunamester ügyel a szaunarend betartásáért, szauna-szeánszokat végez a vendégek részére 3 minimum minimum
min. 5féle kozmetikai kezelést kínál (1 pont/típus max. 10) 5 minimum
min. 8féle kozmetikai kezelést kínál (1 pont/típus max. 10) 8 minimum
min. 10féle kozmetikai kezelést kínál (1 pont/típus max. 10) 10 minimum
egyéb szépségápolási kezelést kínál (pl.: manikűr, pedikűr, fodrászat), kezelésenként 1, max 5 1
hidroterápiás vagy egyéb fürdő. kezelést kínál, kezelésenként 1, max 5 1
Személyzet szakorvos, felelős az egészségfejlesztő szolgáltatásokért 5 minimum
wellness manager szakirányú tevékenységgel felügyeli a tevékenységet 5 minimum minimum
személyi edző 3 minimum minimum
« Előző fejezet Tartalomjegyzék Következő fejezet »