8.

8. Dobások technikája és oktatása

Dobás: a játék fő célja a pontszerzés, ezért a játékot játszók számára is kiemelt fontosságú, hogy a megfelelő dobótechnikák elsajátításával minél több sikerélményhez jussanak. Oktatása bonyolut folyamat, hiszen egy olyan ténnyel kell szembesülnie a kosárra dobó játékosnak, hogy nem látja a cél teljes egészét. A gyűrű kör alakú ugyan, azonban azt alulról, a különböző dobó helyekről nézve máshogy látjuk, sőt a labda a felfelé történő dobás után irányt is változtat és leszálló ágban folytatja útját. A kosárra dobás sajátos technikája lehetővé teszi, hogy annak minél pontosabb elsajátításával a dobó játékos a képességeihez és technikai tudásához mérten a lehető legnagyobb százalékban legyen sikeres. A sportági tematika a fektetett dobás és az álló helyből végzett dobás elsajátítását követeli meg, így a tempódobással és egyéb dobásformákkal nem foglalkozunk.

Tantervi követelmények:

5-6. évfolyam: Kosárra dobás helyből egy kézzel. Fektetett dobás 1, 2 leütésből, labdavezetésből mindkét oldalról. Fektetett dobás labdavezetésből, önpasszból, kapott labdával, mindkét oldalról.

7-8. évfolyam: Dobócsel, indulócsel után labdavezetés, fektetett dobás. Lepattanó labda megszerzése után kosárra dobás. Fektetett dobás labdavezetésből, illetve kapott labdával ráfordulással. Közép távoli dobás helyből.

9-12. évfolyam: Fokozódó lendületben, magasságban, távolságban csökkenő hibaszázalékkal végrehajtott technikai elemek. Új variációk a már megtanult technikákkal kisebb taktikai egységekbe ágyazottan.

8.1. Álló helyből dobás

Álló helyből dobás: amikor a támadó játékos a labdaátvétel után álló helyből, vagy egy sarkazó rálépésből kosárra dobást hajt végre. A büntetődobás az álló helyből végrehajtott dobás tipikus formája.

Az álló helyből dobás technikája: a megfelelő egyensúlyi helyzetnek az alapja a vállszélességű terpesz, valamint a dobó kézzel azonos oldali láb körülbelül fél lábfejnyivel előrébb állása. A lábfejek egymással párhuzamosak, előre néznek. A térdek enyhén hajlítottak, szintén előre néznek, a törzs egyenes tartással minimálisan előre döntött helyzetben van. A labda a homlok magasságában a dobókézben fekszik, oldalról a támaszkéz segíti a labdatartást. A dobókéz könyöke a labda alatt helyezkedik el derékszögben hajlítva, és mindig előre mutat. A felkar párhuzamos a talajjal, a tenyér visszafeszített helyzetben tartja a labdát az ujjpárnákon, nyitott ujjakkal. A támaszkéz tenyere sem fonódik a labdára, szintén nyitott ujjakkal, ujjpárnákkal támasztja oldal irányból úgy, hogy a dobókéz és a támaszkéz hüvelykujja T-betűt formáljon (8.1. video).

8.1. videó


8.1. video

A mozdulatsor megkezdése a térd hajlításával kezdődik, mellyel a dobó süllyeszti a súlypontját. A fokozatos térdnyújtással egyidőben folyamatos a labda emelése, amely a könyök felfelé irányuló mozgásával történik. Ahogy nyúlik a térd és a könyök, úgy a dobókéz emeli a labdát, majd a támaszkéz leválik a labdáról, de végigkíséri a labda útját. A dobókéz csuklója egy előre csapó mozdulatot végez, amely a labda visszafele pörgését adja. A dobómozdulat befejezésekor emelkedik a sarok, a lábujjpárnákra helyeződik a testsúly. A mozdulat akkor volt sikeres, mikor a befejezésekor: mindkét kar nyújtva kíséri a labda útját, a dobókéz könyöke homlok magasságban van, a dobókéz tenyere a talaj fele néz, az ujjak nyitottak, a labda visszafele pörög.

Leggyakrabban előforduló hibák:

  • Rossz dobóalapállás, a labda a tenyérben van.
  • A dobást nem a láb, hanem a kar indítja.
  • Erőteljes, lökő dobómozdulat.
  • A karjat túlságosan lecsapódik, illetve felrántja.
  • A csukló nem csapódik a labdára.

Oktatása: a Kerettanterv már az 5-6. évfolyamok képzési időszakára helyezi. Az álló helyből végrehajtott dobás karmunkája előkészítő jelleggel hat a későbbi fektetett- és tempó dobás oktatására. A fokozatosság elve jelen esetben a gyűrűtől való távolságban, ideális helyzetben a gyűrű magasságában nyilvánul meg. Tanítása a rész-egész módszertant alkalmazva (karmunka – lábmunka – karmunka + lábmunka) a legeredményesebb. A fektetett dobás előkészítése érdekében fontos, hogy a tanuló az álló helyből végzett dobást a domináns és a kevésbe domináns kezével is végre tudja hajtani.

Gyakorlatok:

  • Karmunka gyakorlása hanyatt fekvésben.
  • Párokban, vagy a fallal szemben a dobótechnika gyakorlása (ülésben, majd állásban).
  • Dobás egy kézzel közelről, szemből, majd 45 fokból.
  • Dobás egy kézzel, közelről, szemből, majd 45 fokból, a támaszkéz bekapcsolásával.
  • Dobás a gyűrűtől távolodva, a lábmunka erőteljesebb bekapcsolásával.

Játékok

Dobóversenyek csapatban

Meghatározott számú kosarat kell elérni, meghatározott helyről. Az nyer, aki a leghamarabb éri el az adott számot. A pontokat a tanulók hangosan számolják, így igazi verseny hangulatot lehet teremteni.

21 (vagy 33)

Egyéni verseny, alacsony létszám esetén játszható, mert sok játékosnál kevés a tiszta játékidő. A játék lényege, hogy a játékos egy kijelölt helyről dobhat, ahonnan 2 pontot ér a sikeres kísérlete. Dobás után futnia kell a labdáért, mert azt egy lepattanás után még kosárra lehet dobni. Ha ez is sikeres, akkor az plusz 1 pontot ér és újra ő dobhat a kijelölt helyről. Azonban, ha bármelyik dobást elrontotta, akkor a soron következő próbálkozhat. A végén az lesz a győztes, aki a leghamarabb eléri a 21 pontot.

Nap hőse

A játékosok a kijelölt dobóhely mögé állnak egy oszlopba, az első kettőnél van csak labda. A játék célja, hogy előbb dobjunk kosarat, mint a mögöttünk álló. A legelső játékos kosárra dob a dobóhelyről. Ha a dobás sikeres volt, passzol a soron következő labda nélkülinek, ha nem, akkor addig dobhat kosárra bárhonnan, amíg kosarat ér el, vagy a mögötte álló hamarabb be nem dobja. A soron következőnek is a kijelölt helyről kell először próbálkoznia, majd ugyanazok a szabályok vonatkoznak rá is. Tehát vagy kiejti az előtte lévőt, vagy addig játszik, míg kosarat nem szerez, vagy őt ki nem ejtik. A játék végén csak egy játékos maradhat, ő lesz a nap hőse. Nagyon népszerű játék korosztálytól függetlenül, a tanóra bármely szakaszába beilleszthető.

Egyéni dobóverseny

A játékosoknak egy bizonyos pontszámig kell eljutniuk, azonban ha rontanak, büntetőpontot kapnak. A sikeres kosárra dobás 2, míg a rontott -1 pontot ér. Ha képességek szerint alakítunk kialakított csoportok egymás között versenyeznek, akkor az ügyesebbik csoport tagjainak több pontot kell elérniük, mint a kevésbé ügyesebb csoportba kerülőknek. Az a győztes, aki a leghamarabb eléri a meghatározott pontszámot, pl.: 5 pontot. Ha nagyon lassan haladnak a pontszerzésben, akkor időkorlát is adható. Ebben az esetben az nyer, aki a játék végén a legmagasabb pontszámnál jár.

8.2. Fektetett dobás

Fektetett dobás: közvetlen a gyűrű közeléből, felugrásból végzett dobás fajta. Hétköznapi nevén a „ziccerdobás”. Oktatását megelőzi a megindulás, a labdavezetés és az állóhelyből végzett dobás karmunkájának tanulása. Olyan alap mozdulatsor, mely szabályszerű lépéssorozatból áll, tanulásával a legnépszerűbb, legegyszerűbb kosárra dobási forma sajátítható el.

Egy leütésből végzett fektetett dobás technikája (jobb oldalról): a technikai elem végrehajtása a már tanult támadó alapállás egyikéből kezdődik. Hosszúindulással, bal láb kilépéssel és jobb kezes leütéssel indul. A labdát visszapattanása után a csípőtől a test mellett fedezve, fokozatosan kell a dobókézre forgatva, a dobáshoz felkészíteni. Ez már a dobómozdulat megkezdése. A bal lábas indulást követően, labdával a kézben jobb-bal rálépés után, a dobókézzel azonos térdet lendítve (előre és felfelé a gyűrű irányába) kell a talajról erőteljesen felfelé elrugaszkodni. A dobómozdulat megegyezik az álló helyből dobás technikájával. A labdát a palánkra rajzolt négyzet felső sarkára célozva lehet a legeredményesebben a gyűrűbe juttatni. A bal oldalról végzett fektetett a leírt technika tükörképe alapján történik (8.2. video).

8.2. videó


8.2. video

Leggyakrabban előforduló hibák:

  • Hibás feladatvégrehajtás az egymást követő lépések tekintetében.
  • A dobókézzel ellentétes térdét lendíti, így a csípő, a törzs kifordul.
  • Nem felfelé, hanem előre ugrik (kiugrik a dobás alól).
  • Hibás dobómozdulat.

Oktatása: a leírásban felsorolt technikai elemek ismerete után alkalmazható. Oktatása parciális módszerrel közelíthető meg, egy lépésből, két lépésből, egy leütés- és több leütés után a palánk jobb és bal oldaláról egyaránt.

Gyakorlatok:

  • A tanuló labdával a kézében, a büntető vonal vastag szálkáján helyezkedjen el alapállásban. Innen indulva, egy erőteljes, rézsutos rálépéssel, felugrással végezze el a fektetett dobást. Később két egymáshoz közeli bóját is elé tehetünk, szemléltetve a képzeletbeli védő két lábát. (Jobb oldalt bal lábas kilépés).
  • Egy lépéssel hátrébb a gyűrűtől, rövidindulással üsse le a labdát, majd a következő lépésre ugorjon fel és végezze el a fektetett dobást. (Jobb oldalt jobb rövidindulás).
  • A büntetővonal sarkáról hosszúindulással üsse le a labdát, és két lépésből ugorjon fel, majd végezze el a fektetett dobást. (Jobb oldalt bal hosszúindulás).

Játékok:

Ziccer dobó verseny

Két csapatot alakítunk és a kijelölt hely mögé egy-egy oszlopba állítjuk tanulókat, akik közül az elsőnél van csak labda (kettő, vagy három labdával gyorsabb, ekkor meg kell határozni, hogy mikor indulhatnak). A kijelölt helyről indulással kell labdavezetéssel, fektetett dobással kosarat dobni. Mindenkinek csak egy kísérlete, van aztán átadja a soron következőnek a labdát. Az a csapat nyer, amelyik a leghamarabb eléri az előre meghatározott pontszámot, vagy az adott időtartamon belül több kosarat tud dobni. A játékot lehet távolabbról indulással is játszani, és a gyűrűhöz vezető útra bójákat helyezni az irányváltoztatás gyakorlása érdekében. A játékkal egyidőben lehet gyakorolni a megindulást és a fektetett dobás technikáját.

Ki dobja be előbb?

Párokat alakítunk, mindenki kezében egy labda van. A gyűrűtől távol kijelölünk két egymás melletti pontot, amelyről indulva a párok tagjai versenyezni fognak egymás ellen. Jelre labdavezetéssel kell támadni a gyűrűt és fektetett dobással gyorsabban kosarat dobni, mint a pár másik tagja. Ügyeljünk arra, hogy a tanulók mindkét oldalról versenyezzenek. A helyes technika elsajátítása után, nagyon jó játék a labdavezetés, fektetett dobás technikájának fejlesztésére, a reakció és gyorsaság képességének fokozására.

Egyéni verseny

Egyéni verseny ziccer + álló helyből összekapcsolása

Minden játékosnál van labda, akik a félpálya vonalára állnak fel. Mindkét palánkot támadhatják, de minden rádobás után vissza kell futni, rálépni a félpálya vonalára. A domináns kézzel elért fektetett dobás 1 pontot ér, a nem domináns kézzel végzett sikeres fektetett dobás két pontot, míg a büntető területen kívüli sikeres álló helyből végzett dobás 3 pontot ér. Az nyer, aki a leghamarabb éri el az előre meghatározott pontszámot.

8.3. Tempódobás

Ezt a fajta dobást nem követeli meg a kerettanterv (8.3. video).

8.3. videó


8.3. video

« Előző fejezet Tartalomjegyzék Következő fejezet »