1.

„Akik úgy vélik, hogy nincs idejük a testmozgásra, azok előbb-utóbb kénytelenek lesznek időt találni a betegségre.”

(Edward Stanley)

1. Bevezetés

A mai rohanó teljesítményorientált világban elszaladnak mindennapok, észrevétlenül múlik el az élet számos fontos pillanata. A hétköznapokban való helytállás, a munkánknak, családnak, környezetnek való megfelelési kényszer az elvárások teljesítésére fordított idő kiszorítja az ember énjét, akaratát és még az is kimondható, hogy sokszor saját magát a saját életéből. A dolgozó ember energiáját sokszor csakis arra fordítja, hogy jobb és több legyen körülötte a kézelfoghatóság, és az erkölcsi gátakat figyelmen kívül hagyva a külsőségeknek sokszor másoknak él. Társadalmunk nagy része téves irányba rohan, amelynek az ára, az élet elmúlása jól megélés nélkül. Sokszor a mások által felállított szabályok közé szorított életformát választják embertársaink, miközben jól tudják, mert érzik, hogy nem arra vágynak, hanem valami másra, változatosra, könnyedre, de nincs elég bátorság és ismeret a megvalósításhoz, csak a görcsös ragaszkodás a tömegek által diktált megszokotthoz.

Az általam összeállított tananyag olyan tényeket és tudnivalókat foglal össze, amelyeket megismerve különböző helyzetekben könnyebben hozhatunk döntést szabadidőnk eltöltésével kapcsolatosan. Ismertetésre kerül néhány információ a wellnesst szolgáltató közegről. A következőkben bemutatásra kerülnek a legismertebb mozgásformákhoz kapcsolható érdekes különleges néhány esetben extra tevékenységek a megszokottól eltérő környezetben. Továbbá néhány mozgásforma is bemutatásra kerül alternatív körülmények között, szeretném tudatosítani, hogy a világban kisebb- nagyobb kreativitással, milyen tevékenységekkel rákreálódnak embertársaink.

A tananyagot ajánlom minden olyan szakembernek, aki fizikai aktivitással és embertársaival foglalkozik, kiemelten ajánlom a testnevelőszakos hallgatóknak, tanároknak, pedagógusoknak, rekreációs szabadidőprogramokat szervező és irányító leendő és már szakemberként működő kollégáknak.

A leírtak főként arra szolgálnak, hogy kreatív gondolkodásmódra hangolják az olvasót ebben a „felkapottnak” mondható témakörben.

1.1. Alapfogalmak

Alternatív: „Kettős, kétféle (kérdés, indítvány), két lehetőséget, két megoldást felvető, mutató, kettős, vagylagos, választható; a megszokottól, a szabványostól eltérő, rendhagyó. Két lehetőséget hagyó. Választékos”’. (1)

Anamnézis: kórelőzmény, kórtörténet. (2)

Egészségturizmus: az egészséggel kapcsolatos olyan szándékos mobilitás összefoglaló kifejezése, ahol a helyváltoztatás célja a gyógyulás (gyógykezelés), rehabilitáció, vagy az egészségfejlesztés (wellness, rekreáció stb.), és ehhez – különböző mértékben – turisztikai szolgáltatás is társul. (Mint összefoglaló kifejezés, a nemzetközi szóhasználatban kevésbé használt). (3)

Extrém: Szélsőséges, túlzó, rendkívüli, végletes. (4)

Fitness: Elsősorban optimális fizikai és pszichikai működési harmóniát, szociális alkalmazkodóképességet, a mindennapok optimális cselekvő- és teljesítőképességét jelenti. Állapot, mozgalom és életforma. A fizikai és mentális teljesítőképesség optimális szintje, a kiváló munkavégző képesség és a „kicsattanó” egészség szinonimája. (5)

Gyógyturizmus: az egészségi állapot konkrét javítása (gyógyulás, panaszok csökkentése, állapot stabilizálása, elveszett képességek visszaszerzése/pótlása) céljából igénybevett, egészségügyi (ideértve egyaránt az orvosi szolgáltatásokat és a gyógyászati ellátásokat is) ellátásokra alapozódó egészségturizmus. Más megközelítésben: a beteg-mobilitásnak az a fajtája, amikor az egészségügyi szolgáltatáshoz jellemzően valamilyen turisztikai szolgáltatás (utazás-szervezés vagy szállodai, éttermi stb. szolgáltatás igénybevétele) is társul. A fogalom azonosításában, ma az egészségügyi turizmus kifejezés terjed. (3)

Fittség: a fitness fogalmából az állapotot és a célt jelenti. (6)

Kemping: Főleg nyári időszakban a természetet kedvelő és szállodai vagy panziós ellátást nem igénylő, sátorral rendelkező autósok, vagy lakókocsival utazók számára nyújt elszállásolási lehetősége. (7)

Környezet: „Az embert körülvevő természeti és mesterséges összetevők összessége. Az embert körülvevő természet azon része, amellyel kapcsolatban áll”. (8)

Medical wellness: olyan wellness centrumban nyújtott szolgáltatás, ahol az egyes szolgáltatások kiválasztása, a szolgáltatásokból egy személyre-szabott program összeállítása az orvostudomány által igazolt eljárások szerint, a beteg állapotfelmérését követően egészségügyi szakszemélyzet segítségével történik.

Mozgás: „Minden hely és helyzetváltoztató tevékenység.” (9)

Sport: „Mulatság, játék. A sport, mint fizikai, mint szellemi erőfeszítésekkel egybekötött szórakoztató időtöltés jelent meg az angol és francia szóhasználatban. A sport fejlődését tartalmát mindig az adott korhatározza meg.” (9)

Rekreáció: „a rekreáció, szabadidőben, a tevékenység pihenés érdekében végzett minden olyan kulturális, játékos és mozgásos tevékenység, melyet a nap fő elfoglaltság által okozott fáradtság, feszültség feloldása a testi- lelki teljesítőkészség és képesség helyreállítása, fokozása érdekében tesz az ember.” (10)

Rekreációs erőforrások: „a rekreációs erőforrások pihenésre, üdülésre, turizmusra használt természeti lehetőségek.” (11)

Szálloda: nincs általános definíciója. Lényege ideiglenes szállást biztosít az igénylőknek, vendéglátással, egyéb szolgáltatásokkal ellenszolgáltatásért és meghatározott szobaszámmal rendelkezik. (12)

Rekreációs turizmus: az egészségi állapot általános javítása, karbantartása céljából igénybevett komplex szolgáltatás, amely az egészségfejlesztő szolgáltatások (pl.: wellness, fitness) mellett tartalmazhat egészségügyi szolgáltatásokat is (pl.: gyógy-masszázs).

Szociális: társadalmi, közösségi; az emberek kapcsolataira vonatkozó. (13)

Wellness: „ A wellness jelentése összetett, leginkább a „testi-lelki jóléttel” lehetne leírni”.(14)„ A wellness egy jól felépített sikerkoncepció, mely a tudomány eddig szerzett tapasztalatait - az egészség szempontjából - összekapcsolja és egységes, sikert és szórakozást ígérő egészség-megőrzési programmá kovácsolja azokat. Valójában a wellness egy életformát takar, mely életforma mentálisan, lelkileg és szociálisan kiegyensúlyozott. A szemlélet - életforma - fő üzenete, hogy nincs szellemi, lelki harmónia a test fittsége nélkül.” (15)

  Tartalomjegyzék Következő fejezet »