7.

7. Zenés gimnasztikázáshoz használható eszközök

A teljesség igénye nélkül, néhány olyan edzéssegédeszközt szeretnénk bemutatni, melyek sokoldalú felhasználhatóságuk, könnyű mozgathatóságuk és kis helyigényük révén, lehetővé teszik hogy a testnevelés órák motoros képességeket fejlesztő óráit változatossá és sokszínűvé tegyék. Lehetőséget adva ezzel a tanulók számára, hogy megismerkedjenek az iskolai oktatásban általánosan használt, hagyományos sportszerektől eltérő eszközök használatával is.

7.1. Gymstick

A Gymstick két edzéssegédeszköz kombinációjaként jött létre. Egy könnyű, de merev tornabotot, és annak két végére erősített gumikötelet foglal magába, melyek végéhez egy-egy kengyelt rögzítettek. Ezzel lehetővé téve- a kengyeleket a lábakra húzva, a botot kézben tartva- az alsó és felső végtagok egyidejű munkavégzését. Erőállóképesség fejlesztésekor kiváló alternatívát jelenthet a kézisúlyzók alkalmazása helyett, de attól eltérően, itt a bot rögzítve tartja az ellenállást (tehát a gumikötelet), és így a sérülés veszélye alacsonyabb, hiszen a gyakorlatokat egy meghatározott pálya mentén hajtjuk végre. Folyamatos óravezetés mellett, az állóképesség fejlesztésében is remekül használható.


7. ábra

Forrás: Eurosport http://www.eurosportfitness.se/en/aerobic/gymstick-series/ (2014.02.19)

7.2. Bosu

A Bosu egy ideális edzéssegédeszköz, amely a mindennapos testnevelésben funkcióját tekintve változatosan alkalmazható. Használatával rendkívül jól fejleszthetőek a különböző motoros képességek. (Cowley, et al., 2007, Chulvi-Medrano et al., 2012)

A step aerobik alaplépéseit felhasználva (különböző fel- és lelépések, ugrások és variációik, stb.), a hagyományostól eltérő módon alkalmazható az állóképesség fejlesztésében. Óravezetésnél a különböző gyakorlatok végrehajtásához lassabb tempójú zene használata ajánlott (120–125 bpm), ezzel is biztosítva a különböző lépések, ugrások és szökdelések biztonságos végrehajtását. Erő-állóképesség fejlesztésre is változatos módon felhasználható. Az eszköz kerekített oldalának használata instabil alátámasztási felületet biztosít, mely a gyakorlatok végrehajtása közben a has-és hátizmokat erőkifejtésre kényszeríti, így hozzájárul a törzs stabilizáló izmainak fejlesztéséhez. (Martínez-Amat et al., 2013) Fejleszti a dinamikus és statikus egyensúlyozás képességét (Romero-Franco et al., 2012). Nyújtó hatású gyakorlatok alkalmazásakor is változatosan felhasználható.


8. ábra

Forrás: R-med, http://www.r-med.com/catalog/product/view/id/788/s/togu-jumper-normal-52cm/category/245/ (2014-02-01)

7.3. TRX

A TRX egy mozaik szó, jelentése teljes testtel végzett ellenállásos edzés (Totalbody Resistance Exercise). A Suspension Trainer egy egy felfüggesztési ponttal rendelkező heveder-rendszer. Két szára a gyakorlatoknak megfelelően különböző hosszúságokban állítható. A felfüggesztéses edzés (Suspension Training) jellemzője, hogy a felhasználó kezét vagy lábát egy felfüggesztési pont tartja, miközben a másik végtaggal a talajon támaszkodik. Az ellenállást a saját testsúly képezi, és az intenzitás mértékének szabályozhatóságát, a test talajjal bezárt szögének változtatása teszi lehetővé. Az alátámasztási felület nagyságának változtatásával variálható a stabilitás mértéke.


9.ábra

Forrás: Trxtrainig http://www.trxtraining.com/products/trx-home (2014-02-19)

« Előző fejezet Tartalomjegyzék Következő fejezet »