3.

3. Az aerobik általános szabályai a versenyrendszer tükrében

A MATSZ Aerobik Szakág általános verseny szabályzata (ÁVSZ) dokumentálja minden versenyszám, korosztály és kategória pontos előírásait, követelményeit, az értékelés szempontjait.

A legnagyobb hangsúlyt a Challenge versenyszámra fogjuk fektetni, hisz ebben a versenyszámban tudnak legkönnyebben csatlakozni a diákok a verseny rendszerhez, akár diákolimpia színterén. Majd a Basic Aerobik általános szabályairól lesz szó és említés szintjén a további kategóriák.

3.1. Az aerobik versenyrendszere

A hazai Magyar Kupa (MK) versenysorozatot Sportaerobikban 3 fordulóval, míg Basic Aerobik, Step Aerobik, Challenge versenyszámokban 4 fordulóval rendezik meg, amit a Magyar Kupa döntő követ. A döntőben dől el az év magyar bajnoki címe. Az előző három/négy fordulóban elért eredményeik alapján versenyszámonként a legjobb hat egység (induló) kerülhet be a döntőbe, de egyesületenként csak egy. A MK versenyeken MAESZ versenyengedéllyel, egyesületben sportoló versenyzők indulhatnak. Itt minden versenyszám minden korosztályban és a megadott kategóriában szerepel.

Versenyszámok: Challenge (CH), Basic Aerobik (BA), Step Aerobik (ST), Aerostep (AS), Aerodance (AD), Sportaerobik (SA).

A nemzetközi versenyeken már csak SA, AD, AS kategóriák szerepelnek, bizonyos korosztályokban. Nemzetközi versenynek tekinthető:

  • nemzetközi nyílt versenyek (Open versenyek)
  • világ kupa sorozatok (World Series)
  • EB, VB (2 évente)
  • Világjátékok (4 évente)
  • Gymnasiade (2013)

Közoktatási rendszerben és felsőoktatásban zajló versenyek:

  • Diákolimpia: a Magyar Diák Sport Szövetséggel (MDSZ) karöltve a MAESZ által rendezett versenyek, ahol egy egységben azonos köznevelési intézménybe járó gyerekek indulhatnak. Megkülönböztetnek A és B kategóriás versenyzőket.
    A versenyen "A" kategóriában a köznevelési intézmények csak azon tanulói vehetnek részt, akik a MAESZ nyilvántartásában is szereplő, tagegyesületei által is igazolt versenyzők. A kategóriában csak az országos döntő kerül megrendezésre.
    A versenyen "B" kategóriában a közoktatási intézmények csak azon tanulói vehetnek részt, akik a MAESZ nyilvántartásában is szereplő, tagegyesületei által is igazolt versenyzők, de a MAESZ versenyrendszerében még nem indultak Sportaerobik (SA) versenyszámban, valamint a MAESZ nyilvántartásában nem szereplő tanulók. A „B” kategóriás versenyeknek két fordulója van, elődöntő, mely Kelet és Nyugat régiónként kerül megrendezésre, valamint az országos döntő.

  • MEFOB (Magyar Egyetemi és Főiskolás Bajnokság) A Magyar Egyetemi és Főiskolás Szövetséggel (MEFS) karöltve a MAESZ és az adott felsőoktatási intézmény által kerül megrendezésre. Felsőoktatásban résztvevő hallgatók indulhatnak a versenyen (részletesen az adott versenykiírásban szerepel). Szintén megkülönböztet A és B kategóriás versenyzőket, és versenyszámokat.
    A versenyen "A" kategóriában a felsőoktatási intézmények azon hallgatói vehetnek részt, akik a MAESZ nyilvántartásában is szereplő, tagegyesületei által is igazolt versenyzők. Versenyszámok: SA, AS, AD.

  • A versenyen "B" kategóriában a felsőoktatási intézmények csak azon hallgatói vehetnek részt, akik a MAESZ nyilvántartásában is szereplő, tagegyesületei által is igazolt versenyzők, de a MAESZ versenyrendszerében még nem indultak Sportaerobik (SA) versenyszámban, vagy a MAESZ nyilvántartásában nem szerepelő hallgatók. Versenyszáma BA, valamint az FTL.

  • Az FTL (Follow The Leather (FTL) = kövesd az oktatót), Aerobik Dance és Aerobik Step fitnesz aerobik órákon bárki résztvehet. Az FTL versenyszám az emberekben alapvetően jelen lévő versengési vágyat hivatott kielégíteni oly módon, hogy az különösebb előképzettséget, gyakorlottságot ne igényeljen, így a lehető legszélesebb kör számára tegye elérhetővé mindezt. Az elindulásnak semmi más előfeltétele nincs, mint az érdeklődők által amúgy is rendszeresen végzett aerobikozás.

„Az FTL Aerobik elnevezés az angol Follow The Leather (FTL) (kövesd az oktatót) kifejezésből ered, és nem jelent mást, mint az óravezető utasításainak végrehajtását, az általa elővezetett aerobik mozgásprogram - koreográfia - elvégzését, megtanulását. A verseny keretében folyamatos óravezetéssel megtartott, 60 perces aerobik óra mozgásanyagának a helyszínen történő elsajátítása a cél, melyet a szabályokban lefektetett kritériumrendszer szerint versenybírók értékelnek. A verseny során a mozgáskoordinációt, a mozgáspontosságot, a mozgástanulási képességet és mozgásminőséget értékelik. Az győz, aki ezeknek a szempontoknak - az adott csoporton belül - a pontszámok alapján a legjobban meg tud felelni.” (FTL Aerobik szabályai és versenyrendszere)

3.2. Challenge (CH) aerobik általános szabályai

(MAESZ Általános Versenyszabályzata (ÁVSZ) alapján)

Az előzőekben láthattuk a CH versenyszámban a Magyar Kupa sorozatban, illetve a Diákolimpián indulhatnak az egységek. A szövetség által készített kötelező gyakorlattal vehetnek részt a versenyen, melyet 4 évente újítanak meg. Egy gyakorlat az UP IV-III. korosztálynak és egy külön gyakorlat az UPII-I. és felnőtt korosztálynak. Zenehasználat választható a szövetség által rendelkezésre bocsátott 4 verzióból.

A CH versenyrendszer célja: versenylehetőség biztosítása egyesületi formában a versenyzők számára.

Versenyen alkalmazott szabályrendszer: a MAESZ saját rendszere, mely a FIG Code of Points (COP) 2013-2016 szabályára épül.

Versenyen indulhatnak: a MAESZ versenyengedéllyel rendelkező versenyzők, akik még nem indultak BA, SA versenyszámban Magyar Kupa sorozaton.

Versenyterület nagysága : 7m x 7m

CH zenehasználat : a szövetség által elkészített zenék valamelyikére kell bemutatni. ellenkező esetben kizárást vonz maga után. (Lásd a melléklet: CH gyakorlat 2013-2016 zenei anyagok)

3.2.1. Korcsoportok

  • Utánpótlás (UP) IV.: 7-9 évesek
  • Utánpótlás (UP) III.: 7-11 évesek
  • Utánpótlás (UP) II.: 12-14 évesek
  • Utánpótlás (UP) I.: 15-17 évesek
  • Felnőtt: 18+ évesek

(Felnevezési lehetőség csak Magyar Kupa sorozaton, saját korcsoport versenyzője egy korcsoporttal feljebb nevezhető, csoportnál max. 2 fő, de egy versenyző egy adott évben csak egy korosztályban versenyezhet.)

3.2.2. Egységek

Csoport, 4,5,6,7,8,9,10 fő bármilyen összeállításban.

(A csoportnak az év folyamán 50%-ban azonosnak kell lenni.)

3.2.3. Ruházat

Hagyományos sportaerobik dressz (ld. FIG Code of Points 2013-2016) megengedett, lányoknak testszínű harisnya viselete kötelező. Fontos és költségcsökkentéshez hozzájárul, hogy a kezeslábas és a kétrészes versenyruha (hosszú, vagy rövidszárú nadrág és testhezálló felsőrész) engedélyezett. Alsónemű nem látszódhat ki a versenyruha alól. A csoporttagok versenyruhája lehet különböző, de harmonizálnia kell egymással (fiú és lány versenyruha tekintetében hangsúlyozzák). Tüll vagy bő ruha viselete tilos. A versenyzőknek egyszínű fehér vagy fekete aerobik vagy sportcipőt kell viselniük. Zokni színe megegyező a cipő színével és láthatónak kell lennie, kivétel a hosszúnadrág esetén. A hajat szorosan a fejhez kell rögzíteni. Egyéb tárgyak (cső, pálca, labda, stb.) és kiegészítők (öv, nadrágtartó, szalag) használata/viselete tilos. A versenyruha nem utalhat háborúra, erőszakra és vallási témákra. Flitter/strassz férfi versenyzők számára nem engedélyezett. Ruházaton szerepelhet sportgyártó cég neve és/vagy emblémája, illetve a versenyzők viselhetnek az egyesület nevével feliratozott sportruházatot.

3.2.4. CH versenygyakorlat

UP2, UP1, Felnőtt Challenge gyakorlat 2x8 ütemenként - videó


UP IV. és UP III. korosztályoknál előírt a 2013-tól bevezetésre került (2016-ig) 24x8 ütemű CH gyakorlat.

UP II., UP I. és felnőtt korosztályoknál előírt a 2013-tól bevezetésre került (2016-ig) 24x8 ütemű CH gyakorlat.

A CH gyakorlat egy kötelező gyakorlat így a bemutatott gyakorlatnak kar – és lábkoreográfiájában, valamint átvezetéseiben meg kell egyeznie a DVD-n látottakkal. Több mint 3 koreográfiai eltérés esetén a főbíró 1.0 pontot von le a gyakorlat értékéből. A gyakorlat tartalmaz koreográfiai részt, 4db Jumping Jack-et és négy darab elemet:

  1. könnyített fekvőtámasz térden, csípőben nyújtva;
  2. terpeszülés páros lábemeléssel kéztámasszal elől/ felnőtt korosztályban terpeszülés csípőemeléssel kéztámasszal vegyes helyzetben is megengedett;
  3. terpesz felugrás (Air Jack),
  4. passzé állás.

Szabadon választható:

  • a gyakorlat első és utolsó 8 üteme (Ezen koreográfia részben nehéz elem bemutatása nem megengedett, sem egy, sem több versenyző által, tiltott elemnek minősül, ami miatt a főbíró 1.0 pontot von le.)
  • Jumping Jack karmunkája
  • kézfejtartások és fejfordítások
  • I. számú melléklet 2. és 3. táblázata tartalmazza a gyakorlatok 8 ütemeinek a videón látottaktól eltérő, de engedélyezett végrehajtási módját és a haladási irányok változtatásának lehetőségeit.

Ez ad lehetőséget az edzőnek, testnevelőnek, hogy a csoport gyakorlatban résztvevőkre igazíthatja, egyedivé teheti a gyakorlat térformáit, alakzatváltoztatásait, haladási irányait, első és utolsó 8 ütemének ötletes koreográfiájával valamint a nyitó-, záró képével.

Emelések

UP IV., UP III. korosztályban nem megengedett az emelés. AZ UP II., UP I. és felnőtt korosztályban egy emelés (ld. FIG Code of Points 2013-2016) az első vagy utolsó 8 ütemben bemutatható (kezdő vagy végpózként).

Tiltott mozdulatok

  • akrobatikus elemek,
  • guruló átfordulás (bukfenc),
  • kézállás.

3.2.5. CH gyakorlatban kötelező elemek leírása

(Lásd a videó anyagon)

  1. Könnyített fekvőtámasz térden, csípőben nyújtva:
    Mellsőfekvőtámasz helyzet, térdek talajon. Karhajlítás és nyújtás fázisának bemutatása.
  2. Terpeszülés páros lábemeléssel, kéztámasszal elől:
    Terpeszülés törzs függőleges (+10° eltérés megengedett), a lábak által bezárt szög minimum 90°, kéztámasz tenyéren. Tenyér kontaktusban van a talajjal, mindkét kéz elől. Nyújtott lábemelés. Lábak megtartása 2 mp-ig.
  3. Terpesz felugrás (Air Jack):
    Függőleges felugrás páros lábról. Levegő fázisban lábterpesztés (minimum 60°-os szöget zárnak be a lábak.) Érkezés páros lábra.
  4. Passzé állás:
    Lebegőállás, tetszés szerinti lábbal térdemelés előre, lábfej az álló láb (súlyláb) térde mellett. Kar tetszőleges helyzetben. Tartás 2mp-ig.
  5. Terpesz zár szökdelés (Jumping Jack):
    Kifelé fordított csípőízületek. Terpeszbeugrásnál gördülő talajra érkezés vállszélességnél szélesebb terpeszbe, térdek és lábfejek kifelé mutatnak. Kontrollált, de erőteljes kiugrás és érkezés. Precíz és kontrollált boka és lábfej. Lábzárásnál a lábfej/sarok összeér, lábfejek előre néznek. A felsőtest természetes gerinc- és testhelyzetben van. Amplitúdó: természetes testhelyzetből, vállszélességnél szélesebb kb. 2 lábfejnyivel, terpeszbe szökkenés, 25-45°-os csípő/térdhajlítással. Bírókkal szemben, helyben, fordulat nélkül kell bemutatni.
    Kiinduló helyzet zártállás bírókkal szemben. Ugrás terpeszbe és zárt állásba 4x egymás után. Befejező helyzet zártállásban szembe a bírókkal. Mozdulatsor alatt tetszőleges a karmunka.

Egyéb elbírálás:

Visszaminősítés: előző évben BA versenyszámban induló versenyző visszaminősítési kérelemmel, melyet az adott verseny előtt 30 nappal az edzőbizottság felé kell benyújtani, és jóváhagyásával indulhat CH versenyszámban.

3.3. Basic Aerobik (BA) általános verseny szabályai

(MAESZ Általános Versenyszabályzata (ÁVSZ) alapján)

A BA versenyzők már önállóan koreografált gyakorlatokkal indulhatnak, melyek tartalmazzák a korosztálynak megfelelő kötelező-, és nehézelemeket, emelést (kivétel UP IV. és III. korcsoport), érdekes átvezetéseket (kézállás kevesebb, mint 2mp-ig megtartva, bukfenc, talajra lemenetel, felállás, stb.), változatos haladással, irányba végrehajtott aerobik alaplépéseket. Nem tartalmazhat akrobatikát, kivétel a cigánykerék.

A BA versenyrendszer célja: versenylehetőség biztosítása iskolai formában a Diákolimpia „B” kategóriájában induló versenyzők és egyesületi formában a Magyar Kupa versenyein BA kategóriában induló versenyzők számára.

Versenyen alkalmazott szabályrendszer: A MAESZ saját rendszere, mely a FIG Code of Points (COP) 2013-2016 szabályára épül. Amennyiben az Általános Versenyszabályok (ÁVSZ) 2013-2016 rendelkezései nem adnak egyértelmű választ, akkor a COP az irányadó.

Versenyen indulhatnak: A MAESZ versenyengedéllyel rendelkező versenyzők, akik még nem indultak SA versenyszámban Magyar Kupa sorozaton. Kivétel az egyedi elbírálásban részt vettek.

Versenyterület nagysága : 7m x 7m

3.3.1. Korcsoportok

Utánpótlás (UP) IV.: 7-9 évesek

Utánpótlás (UP) III.: 7-11 évesek

Utánpótlás (UP) II.: 12-14 évesek

Utánpótlás (UP) I.: 15-17 évesek

Felnőtt: 18+ évesek

(Felnevezési lehetőség csak Magyar Kupa sorozaton, saját korcsoport versenyzője egy korcsoporttal feljebb nevezhető, triónál max. 1 fő, csoportnál max. 2 fő, de egy versenyző egy adott évben csak egy korosztályban versenyezhet. Egyéni versenyszámban nem lehetséges.)

3.3.2. Egységek

Egyéni: női (Individual Women, IW), Nehézelem osztószám: 1
  férfi (Induvidual Man, IM); Nehézelem osztószám: 1
Trió (TR)   Nehézelem osztószám: 1
Csoport (Group, GR) 4,5,6 fő bármilyen összeállításban.    Nehézelem osztószám: 1


(A csoportnak a Magyar Kupa sorozat tekintetében az év folyamán, 4 és 5 főnél 3 főnek, 6 főnél 4 főnek, triónál 2 főnek azonosnak kell lenni.)

Egy versenyző minden versenyszámot figyelembe véve 3 egységben indulhat, de nem indulhat kétszer azonos egységben (pl.: két trióban).

3.3.3. Ruházat

(FIG Code of Points 2013-2016 alapján a felnőtt kategóriára vonatkozó szabályok az irányadóak minden korcsoportban.)

A lányoknak versenydressz, testszínű harisnya viselete kötelező. Alsónemű nem látszódhat ki a versenyruha alól. A csoporttagok versenyruhája lehet különböző, de harmonizálni kell egymással (fiú és lány versenyruha tekintetében hangsúlyozzák). Tüll vagy bő ruha viselete tilos. A versenydressz nyakkivágása elől nem lehet a szegycsont fele alatt és hátul a lapocka alsó vonala alatt. A versenydressz kivágása a comboknál nem érhet a derék vonal fölé és a külső szegélyének a lágyéknál kell lennie. A lábak elágazási helyét teljes mértékben takarnia kell. A női versenydressz lehet rövid, hosszú ujjú vagy ujjatlan (egy vagy kétujjú). A hosszú ujjú dressz ujja a csuklónál végződik. Megengedett a nőknél a kezeslábas dressz. A férfiak részére testhezálló egyrészes vagy megfelelően rögzített felső résszel két részes versenyruha engedélyezett. A versenyruha nem utalhat háborúra, erőszakra és vallási témákra. A versenyruháknak nem átlátszó anyagból kell készülnie. Flitter/strassz férfi versenyzők számára nem engedélyezett. Ruházaton szerepelhet sportgyártó cég neve és/vagy emblémája (valamint az SA, AD, AS versenyzőknek a nemzeti címer viselete kötelező). A ruházat nem lehet szakadt vagy tépett. Ékszer viselete, testfestés tilos. A versenyzőknek egyszínű fehér aerobik cipőt kell viselni és bírók által látható fehér zoknit. Egyéb tárgyak (cső, pálca, labda, stb.) és kiegészítők (öv, nadrágtartó, szalag) használata/viselete tilos. A hajat szorosan a fejhez kell rögzíteni.

BA zene : A versenygyakorlatot teljes egészében zenére kell végrehajtani. A teljes előadásnak szoros kapcsolatban kell lennie a választott zenével. A versenyző(k) egyéniségét és képességeit tükröző korcsoportnak megfelelő hosszúságúra összevágott, mixelt, ének hangot tartalmazható zenére versenyezhetnek. AZ UP IV., III., II. korcsoportban a zene hosszúsága 1 perc 15 másodperc +/- 5 másodperc, az UP I. és felnőtt korosztályban 1 perc 30 másodperc +/- 5 másodperc engedélyezett.

Nem megengedett a „szexista” utalások, stb. Minden olyan stílusú zene használható, ami versenyaerobikra alkalmas.

3.3.4. Kötelező elemek

4 db Jumping Jack , bírókkal szemben, helyben végrehajtva, a kar koreográfiája változhat (kánonban is végrehajtható), nem lehet forgatni, egyszerre kell végrehajtani a versenyzőknek, a megadott irányba.

4 db High leg kicks, oldalt a bíróknak, helyben végrehajtva, kar koreográfiája változhat (kánonban is végrehajtható), nem lehet forgatni, a versenyzőknek egyszerre kell végrehajtani, a megadott irányba.

„Átló” vagy „V” térformát kötelező jelleggel kell bemutatni. Az átló nem lehet kettős átló.

„Kör” térformát kötelező jelleggel kell végrehajtani.

3.3.5. Nehézelemek, BA nehézelemek, elemcsaládok

„A nehézelem táblázatban felsorolt, sorszámmal és értékkel ellátott elemek. Ezeket a nehézelem bírók értékelik. A kiviteli bírók a nehézelemeket technikai végrehajtás szempontjából, a művészihatás bírók a versenyterület és a gyakorlatban való elhelyezésük szempontjából értékelik, s hogy mennyire vannak beleépítve a gyakorlat folyamatosságába és a zene szerkezetébe.” (COP 2013-2016)

A nehézelemeket 4 csoportba sorolja a szabályzat:

  1. dinamikus erőelemek
  2. statikus erőelemek
  3. ugrások és átugrások
  4. egyensúlyi és lazasági elemek

A csoportokon belül különböző elemcsaládok és az elemek nehézségi fokát követő pontértékek találhatók.

Lásd a 8.7 számú melléklet táblázatában (BA elemek csoportok, családok, pontértéke).

BA nehézelemek, elemcsaládok:

Fontos, hogy a BA nehézelem családok nem azonosak az SA elemcsaládokkal, valamint, hogy találhatók free elemek, melyek a versenyszabályzatban megfogalmazott kötelező elemcsoport teljesítését segítik elő. Ezek a free elemek a nehézelem pontszámot nem növelő, értékkel nem rendelkező elemek, és a maximálisan végrehajtható nehézelemek számába beleszámítanak.

Csoport kategória esetén: ha a versenyzők két különböző nehézelemet mutatnak be egyszerre, vagy egymást követően, akkor az alacsonyabb értékű elem kapja meg a nehézelem értéket. Az ilyen módón bemutatott nehézelemek nem teljesítik az elemcsoport (A, B,C,D) követelményt.

Ha a versenyzők két különböző nehéz elemet mutatnak be egyszerre vagy egymást követően, közvetlenül ezután a csoport másik tagjai is megismétlik ugyanazt a két nehéz elemet, akkor nem számít elemismétlésnek és a csoport megkaphatja mindkét nehézelem értékét.

Ha a versenyzők két különböző nehéz elemet mutatnak be egyszerre vagy egymást követően, ezután egy vagy több nehézelemet mutatnak be, mielőtt a csoport másik tagjai megismételték ugyanazt a két nehézelemet, akkor nem lehet egymást követőnek tekinteni:

  • az alacsonyabb nehézelem értéke számít mindkét esetben
  • elemismétlésért alkalmanként 1.0 pont levonás jár.

3.3.5.1. BA nehézelemek minimum követelményei

A elemcsoport : minden nehézelemet esés nélkül kell végrehajtani

  1. Fekvőtámasz elemcsalád: a karhajlítás fázisában a felkarnak és alkarnak egyvonalban kell lennie.
  2. Helikopter és cserebogár elemcsalád: a kiinduló-, és befejező helyzet irányának meg kell egyeznie.
  • esésnek számít, ha a lábak érintik a talajt, miközben a levegőben kellene lenniük, illetve a lábak összeütköznek.
  • a hátnak a lábkörzés ideje alatt végig kontaktusban kell lennie a talajjal, amíg a lábak el nem haladnak a mellkas előtt.
  • 1 fordulat esetén a kezdő és véghelyzetnek ellentétesnek kell lennie.
  • A terpeszülést az érkezés pillanatában rögtön be kell mutatni.

B elemcsoport : minden nehézelemet 2 mp-ig meg kell tartani és esés nélkül kell végrehajtani.

  1. ülőtartás elemcsalád: a nehézelem leírásában megjelölt testrészen kívül más nem érheti a talajt, a kéztámasznak a lábak mellett kell lennie.
  2. Terpesz V-ülőtartás elemcsalád: nehézelem leírásában megjelölt testrészen kívül más nem érheti a talajt
  3. Vízszintes tartás elemcsalád: Az egyenes testhelyzet a vízszinteshez képest felfelé nem térhet el 20°-nál nagyobb mértékben.

C elemcsoport:

  • minden elemet, amelyet fekvőtámaszba érkezéssel kell végrehajtani, esés nélkül kell bemutatni,
  • minden elemet, amit 1 vagy 2 lábra érkezéssel kell végrehajtani, álló helyzetben kell befejezni.
  • minden olyan elem értékét csökkenteni kell 0.1 ponttal, amely befejezetlen fordulattal kerül végrehajtásra (90° vagy több az eltérés).
  1. egyenes (függőleges) felugrás elemcsalád: esés nélkül kell bemutatni, és fekvőtámaszba érkezéskor a kezeknek és a lábaknak egyszerre kell érinteniük a talajt.
  2. hajlított lábbal végrehajtott ugrás elemcsalád: lábaknak legalább párhuzamosnak kell lennie a talajjal.
  3. Pike ugrás elemcsalád: lábaknak legalább párhuzamosnak kell lennie a talajjal.
  4. Terpeszugrás elemcsalád:
    1. (Air Jack): a levegő fázisban a terpesznek min. 60°-nak kell lennie.
    2. Terpeszcsuka ugrás, angol spárga ugrás: lábaknak legalább párhuzamosnak kell lennie a talajjal.
  5. Spárgaugrás elemcsalád: spárga helyzetben a lábak által bezárt szögnek legalább 170°-nak kell lennie.
  6. Ollóugrás: a lendítő/vezető lábnak legalább vízszintesnek (a talajjal párhuzamosnak) kell lennie.

D elemcsoport:

  • minden elemét esés nélkül kell bemutatni.
  • minden részelemnek meg kell lennie a rávonatkozó minimum követelménynek.
  • az állóspárga helyzetben végződő elemeknél a tartó láb talpának az állóspárga helyzetében végig kontaktusban kell lennie a talajjal.
  1. spárga elemcsalád:
    1. spárga és állóspárga: a lábak által bezárt szögnek min. 170°-nak kell lennie.
    2. terpeszülés mellkassal talajérintés: min. 90°-os szöget kell bezárni a lábaknak, és a mellkasnak érintenie kell a talajt.
  2. forgás elemcsalád: minden fordulatot lábujjhegyen és szökkenés nélkül kell végrehajtani.
    1. az elemet 2 mp-ig meg kell tartani,
    2. Passzé állás: a tartó láb lábfejének végig kontaktusban kell lennie a talajjal.
  3. forgás magas lábemeléssel (Balance) elemcsalád: minden fordulatot lábujjhegyen és szökkenés nélkül kell végrehajtani.
    1. mérlegállás: az elemet 2 mp-ig meg kell tartani, a tartó láb lábfejének végig kontaktusban kell lennie a talajjal.
  4. illusion (malomforgás) elemcsalád: a szabad lábnak teljes kört kell leírnia (a lábak által bezárt szögnek min. 170°-nak kell lennie).

3.3.6. Emelések

UP IV., UP III. korosztályban nem megengedett az emelés. Az UP II. korosztályban választható, az UP I. és felnőtt korosztályban egy emelés (ld. FIG Code of Points 2013-2016) kötelező.

Emelés definíció: emelésnek minősül, ha az adott egység tagjai ugyanazon egység egy vagy több tagját emelik a talajtól, pontos formációt mutatva. Az emelés a versenyzők bármely kombinációjából állhat. Az emelés akkor kezdődik, ha a versenyzőt elemelik a talajtól és akkor fejeződik be, ha az összes versenyző a talajon van. Amennyiben az emelt versenyző érinti a talajt az emelés közben, akkor esésnek kell tekinteni. Csak az emelt versenyző mutathat be tiltott mozdulatot az emelésben, kivéve a kitartott kézállás helyzet (több, mint 2 mp).

Tiltott emelés: álló helyzetben végrehajtott emelésnél (pl.: egy versenyző 2 versenyzőt emel), az emelés nem lehet két egymáson álló embernél magasabb. Az emelés még elfogadható, ha mindkét versenyző karja és lába nyújtva van, és álló helyzetben ezen nyújtott testrészükkel kapcsolódnak össze függőleges helyzetben. (Ha ezen póz tetejére még egy harmadik személy kerül, akkor az emelés tiltott.)

Propellerezés: amikor egy versenyzőt a partnere a levegőbe dob úgy, hogy a versenyző nincs kapcsolatban a partnerével.

Emelés közben végrehajtott nehézelemek nem kerülnek leírásra és nem kapnak értéket.

3.3.7. Tiltott mozdulatok

  • akrobatikus elemek, kizárólag a cigánykerék engedélyezett,
  • tiltott mozdulatok.

(Lásd a 8.8 számú melléklet táblázatában.)

A BA versenyszabályok összegző táblázatát lásd a 8.6 számú mellékletben.

Egyéb elbírálás:

Visszaminősítés: előző évben SA versenyszámban induló versenyző visszaminősítési kérelemmel, melyet az adott verseny előtt 30 nappal az edzőbizottság felé kell benyújtani és jóváhagyásával indulhat BA versenyszámban.

3.4. További versenyszámok

Stepaerobik (ST)

Step lépcső segítségével és folyamatos használatával bemutatott aerobik gyakorlat, melynek tartalmaznia kell kötelező elemeket.

Aerostep (AS)

Csoport koreográfia steplépcsővel zenére, felhasználva az aerobik alaplépéseket és karmozdulatokat. A gyakorlat során a FIG COP-ban szereplő nehézelemeket egy vagy több versenyző bemutathatja (egyszerre, vagy folytatólagosan), de a nehézelemek nem kapnak értéket.

Aerodance (AD)

Csoport koreográfia felhasználva az aerobik modulokból álló teljes sorozatokat, nyolc ütemeket, egy legalább 32 ütemű második stílus beillesztésével: salsa, hip-hop, tangó, funky, break-dance, flamenco, stb.. A gyakorlat során 4 nehézelemet kell bemutatni a FIG COP C és D elemcsoportjainak különböző elemcsaládjaiból.

Sportaerobik (SA)

A versenyaerobikozás olyan tevékenység, mely során folyamatosan komplex és magas intenzitású mozdulatokat hajt végre a versenyző zenére, mely mozdulatok a tradicionális aerobik mozgásból származnak. A versenyzőnek demonstrálnia kell a folyamatos mozgást, az ízületi mozgékonyságot, az erőt úgy, hogy a hét aerobik alaplépést használja, és minden mozdulatot, valamint nehézelemet tökéletes kivitellel hajt végre. A versenyzőnek olyan kar és lábmozdulat kombinációkat kell bemutatnia, melyek a hét aerobik alaplépésből épülnek fel, vagyis az Aerobik mozdulatok (AMP).2

« Előző fejezet Tartalomjegyzék Következő fejezet »