TÁMOP-4.1.2.E-13/1/KONV-2013-0012
"Sporttudományi képzés fejlesztése
a Dunántúlon"
- -> Tananyagfejlesztés
- -> Mindennapos...
- -> Önvédelem...
- -> 2.
2.
2. Judo vagy a birkózás alaelemeinek technikai előírásai
(Oktatási Hivatal alapján
http://www.oktatas.hu/kozneveles/erettsegi/2013tavaszi_vizsgaidoszak/2013majus_nyilvanos_anyagok1
)
2.1. Judo alapelemek
Csúsztatott esés, állásból
Bal harántterpeszből csúszik a jobb láb előre, miközben a jobb kar hátsó rézsútos mélytarásból előrelendül a tompítás előkészítésére. A bal kar behajlításával és a csípő hajlításával a tompor közeledik a talajhoz. Az előre mozgó jobb láb ne emelkedjen fel, csússzon előre a szőnyegen, amíg a jobb tompor le nem ér a szőnyegre. Elfordulás oldalra és tompítás. A hajlított lábak a levegőbe emelkednek.
Esés állásból
Kis terpeszállásból indulva a vizsgázó a karjait könyökben erőteljesen meghajlítva maga elé emeli, a tenyerek előre néznek. Előredőlve éri el a talajt, az alkar és a tenyér egy időben tompít (az alkaron belül lehetőleg a tenyér érjen le először a szőnyegre). A talajra érkezés enyhe csípőszöggel történjen. Befejező helyzet alkar és lábujj támasz.
Judo gurulás
Kis terpeszállásból indulva a vizsgázó az egyik karját fellendítve, előredőlve a lendített karon illetve vállon keresztül végzi el a gurulást, a gyakorlat végén a másik kezével a teste mellett tompítja a lendületet. A gyakorlatot oldalfekvésben, vagy állásban lehet befejezni.
2.2. Birkózás alapelemek
Dulakodás
A két azonos felépítésű vizsgázó a kijelölt vonalak mögött áll fel. Jelre igyekeznek a társ hóna alatt átnyúlva, annak háta mögött a kezüket összekulcsolni, miközben a társ támadásait ki kell védeniük. Láb használata tilos. Amelyik játékos elhagyja a küzdőteret, azt vesztesek kell tekinteni. Passzív küzdelem esetén a játékos leléptetésre kerül.
Hídban forgás
Kiindulóhelyzet: hídban fejtámasz. Tekintet végig egy irányba néz. A vizsgázó kéztámasz segítségével körbejár (közben hol hátsó, hol mellső fejtámaszban van). 1 kísérlet.
Társ felemelése háttal felállásból
A két azonos felépítésű versenyző egymásnak háttal áll fel, karjuk a mell előtt összefűzve, a hátuk összeér. Jelre hirtelen megfordulnak és megpróbálják a társukat deréknál megragadva felemelni a talajról (a küzdelemre nem kell több időt hagyni 15 másodpercnél.) Két kísérlet. Passzív küzdelem esetén a versenyző leléptetésre kerül.
2.3. Grundbirkózás
Két közel azonos testsúlyú versenyző küzdelme, 2x1,5 perces meneten keresztül 1 perces pihenővel, vagy győzelemig (vége a küzdelemnek, ha valamelyik versenyző kiemeli a társát, vagy öt pont különbséggel vezet.
Az itt bemutatott Oktatási Hivatal honlapján közzétett érettségi követelmények esetében is számos szakmai hibát találhat a figyelmes olvasó. A judo gurulás elnevezés egy sportágra szűkít egy olyan technikát, amelyet azonban több küzdősportág, harcművészet is használ (pl. aikido, jiu jitsu), valamint nem adja meg a technikák végrehajtási irányát sem. (Természetesen sportáganként van némi eltérés a gurulás végrehajtásában.) Helyesen a technika elnevezése félvállas gurulás előre / hátra (Jigoro Kano (én.): Kodokan judo könyvének magyar fordításban henger előreként szerepel a technika).
Az értékelési szempontoknál (emelt szint) a csúsztatott esés állásban esetében a pontozási tételeknél hibásan szerepel, hogy a „a vizsgázó a feladat végrehajtását nagy csípőszöggel előredőlve teljesíti, vagy nem tudja a testsúlyát alkartámaszban megtartani”. Ennél a technikánál az alkartámasz abszolút hibás, balesetveszélyes, valószínűleg az esés előre technikájának szempontjai keveredtek hibásan ehhez a technikához.
Az esés állásban technikánál szintén hiányzik a végrehajtás irányának megadása (bár a technika leírásából kiderül, hogy az előre esésről van szó), így esés előre vagy esés hátra is érthető a feladat alatt. A technikák leírása elnagyolt, esetükben több szaknyelvi pontatlanság szerepel, így pl. a terpeszállás esetében nem meghatározott, hogy oldal,- vagy harántterpeszállásra gondolnak.
« Előző fejezet | Tartalomjegyzék | Következő fejezet » |
Események
Jelenleg nincs aktuális esemény.