PTE
PTE Természettudományi Kar
TÁMOP-4.1.2.E-13/1/KONV-2013-0012
"Sporttudományi képzés fejlesztése
a Dunántúlon"
- -> Tananyagfejlesztés
- -> Mindennapos...
- -> Képességfejlesztő...
- -> 3.
3.
3. Alapfogalmak
A következőkben az eredményes zenés gimnasztikázás vezetéséhez nélkülözhetetlen fogalom kerül tisztázásra.
- Szabadgyakorlat: Az általánosan és sokoldalúan képző gimnasztikai gyakorlatok alaptípusa. A szabadgyakorlatok a testrészek mozdulataiból (hajlítás, nyújtás, lendítés. emelés, leengedés, fordítás stb.) tevődnek össze.
- Alapformák: A szabadgyakorlatokat alkotó mozdulatok.
- Részmozdulat: A mozdulatokat alkotó alapformák alkotórésze.
- Szabadgyakorlati alapformájú gyakorlatok: A szabadgyakorlatok alapformáit tartalmazó társas, kéziszer, pad és bordásfal gyakorlatok gyűjtő neve.
- Gyakorlat: Kettő vagy több alapforma meghatározott ütembeosztás szerinti összekapcsolása. Egyszerű gyakorlatról akkor beszélünk, ha két alapformát kapcsolunk össze. Összetett gyakorlatot kettő vagy több egyszerű gyakorlat, vagy háromnál több alapforma összekötésével kapunk.
- Gyakorlatsorozat: Több gyakorlat funkció szerinti összekapcsolása.
- Gyakorlatlánc: Gyakorlatok összefüggő sora, ahol a gyakorlatok közötti zökkenőmentes átmenetet az egymást követő gyakorlatok megegyező befejező és kiindulóhelyzete biztosítja.
- A gimnasztikai gyakorlatok tartalma: Azokat a célokat és feladatokat értjük, amelyek elérésére a gyakorlatok végrehajtása irányul. pl.: különböző motoros képességek fejlesztése, a szervezet előkészítése, sportági technika előkészítése stb.
- A gimnasztikai gyakorlatok formája. A gyakorlatok tartalmának külső megnyilvánulása, vagyis maguk a különböző mozdulatok, mozgások. A gyakorlatok tartalma és formája szervesen kapcsolódik egymáshoz. A tartalom határozza meg a formát, a forma pedig visszahat a tartalomra ezért mindig a célszerűt, a feladatnak megfelelő formát kell alkalmazni. (Erdős, 1992:10)
« Előző fejezet | Tartalomjegyzék | Következő fejezet » |
Események
Jelenleg nincs aktuális esemény.