TÁMOP-4.1.2.E-13/1/KONV-2013-0012
"Sporttudományi képzés fejlesztése
a Dunántúlon"
- -> Tananyagfejlesztés
- -> Sportjátékok...
- -> Labdarúgás
- -> 2.
2.
2. A labdarúgás technikai mozgásanyagának felosztása
- 2.1. A mezőnyjátékosok technikai mozgásanyagának felosztása
- 2.2. A kapusok technikai mozgásanyagának felosztása
A labdarúgás technikai és taktikai mozgásanyagának felosztásával több szakember is foglalkozott (Bicskei 1997; Gerhard 2008; Csanádi 1978; Csillag 1980; Göltl 2002; Magyar 1992). A felosztások szaknyelvezetéből kiderül, hogy az egyes technikai elemek elnevezésében kisebb különbségek találhatók, de a végrehajtásuk leírása ugyanazon mozdulatokat tartalmazza. A mezőnyjátékosok és a kapusok technikai elemei között néhány esetben hasonlóság figyelhető meg, de a többségük speciálisan a mezőnyjátékosokra, illetve a kapusokra jellemző. Ezzel indokolható, hogy a szakemberek külön tárgyalják a mezőnyjátékosok és a kapusok technikai mozgásanyagát.
2.1. A mezőnyjátékosok technikai mozgásanyagának felosztása
A mezőnyjátékosok technikai mozgásanyagának felosztásában labdanélküli és labdás technika elemeket különböztetünk meg.
A mezőnyjátékosok labdanélküli technikai elemei a következők:
A futás, az irányváltoztatás, a megindulás, a megállás, a felugrás, a leérkezés, az esés és a testcsel.
A mezőnyjátékosok labdás technikai elemei a következők:
A labdavezetés, a labdaátadások-rúgások, a labdaátvételek, a cselezések, a szerelések, a fejelések és a bedobás. A labdavezetés végrehajtható belső csüddel, teljes csüddel és külső csüddel. A labdaátadásokon belül a talajon lévő labdák esetében megkülönböztetünk belsővel, belső csüddel, teljes csüddel, külső csüddel, külsővel (a lábfej külső élével), csőrrel (spiccel) és sarokkal végrehajtott rúgásokat. A levegőben lévő labdák esetén a labdaátadások a lábfej különböző részei mellett sarokkal, térddel, combbal, mellel és fejjel is történhetnek. A labdaátvételeken belül megkülönböztetünk belsővel, teljes csüddel, külső csüddel, talppal, sarokkal, lábszárral, combbal, hassal, mellel és a fejjel történő labdaátvételt. A cselezések fajtái: a labdaelhúzás belső csüddel, a labdaelhúzás belső csüddel egy testcsellel, a labdaelhúzás belső csüddel két testcsellel, a labdaeltolás külső csüddel, az átlépős csel, a hátrahúzós csel, a rúgócsel, a megkerülős csel, az alagútcsel, a kifordulós csel, a labdaátvétel testcsellel, a kifordulós csel átvétel nélkül, a rálépős csel és a láblendítős csel. A szerelések fajtái: az alapszerelés, a megelőző szerelés, a becsúszó szerelés, a kanalazó becsúszó szerelés és a szabályos ütközés. A fejelés közben a labdaérintés történhet a homlok középső, oldalsó és ritkábban a fej hátsó részével. A fejelés végrehajtható helyben és futás közben a talajon, valamint egy és páros lábú felugrással a levegőben. A bedobás végrehajtható álló helyből és nekifutás után.
2.2. A kapusok technikai mozgásanyagának felosztása
A kapusok technikai mozgásanyagát a szakemberek védő- és támadó technikai elemekre bontották (Bicskei 1997; Csanádi 1987; Hargitay 1975). A kapusok védőtechnikai elemeinek felosztására több lehetőség is nyílik. Az egyik csoportosítási szempont aszerint történik, hogy a védőtechnikai elemeket a kapusok labda nélkül, vagy labdával hajtják végre. A másik csoportosítási szempont aszerint történik, hogy a kapushoz közeli, illetve a kapustól távolabb érkező lapos, félmagas, vagy magas labdák védését hajtják végre a kapusok (Bicskei 1997; 103.o., 109. o.). A harmadik csoportosítási szempontban a kapus védőtechnikai elemeinek a végrehajtási helye a mérvadó. Ennek alapján a gólvonalon és a gólvonalon kívüli védésről beszélhetünk (Bicskei 1997; 104.o.).
A kapusok védőtechnikájának labdanélküli technikai elemei a következők:
Az alapállás és a helyezkedés. Hargitay György felosztásában ezen kívül megtalálható a testcsel, a futás, az irányváltoztatás és az ugrás (Hargitay 1975; 39. o.).
A kapusok védőtechnikájának labdás technikai elemei a következők:
A labda lábbal történő védése, a labda elfogása ölelőfogással, a labda elfogása kosárfogással, az öklözés, a legördülés, a lecsúszás, a vetődés, a kiütés, a kifutásos mentés és a kényszervédések. A kapushoz közel, laposan érkező labdák védésénél a kapusok a kezüket és lábukat is használhatják. A kézzel történő védés történhet zárt állásban párhuzamos lábfejjel és fél térdelésben. A kapushoz közel, félmagasan érkező labdák védése ölelő fogással és kosárfogással történhet. A magasan érkező labdákat kosárfogással és a labda kapu fölé tolásával háríthatják a kapusok. A kapustól távolabb érkező labdák védése legördüléssel, lecsúszással és a vetődéssel történhet.
A kapusok támadótechnikájának technikai elemei a következők:
A kigurítás, a kidobás és a kirúgás. A kidobás történhet egykezes felső átadással, diszkoszvetésszerűen és horogdobással. A kirúgás történhet a földről (kapukirúgás) és kézből (kapuskirúgás).
Jól érzékelhető, hogy a támadó technikai elemek száma kevesebb, ami nem jelenti azt, hogy jelentőségük elhanyagolható. Egy gyorsan és pontosan végrehajtott kidobás vagy kapuskirúgás fontos előfeltétele lehet egy sikeresen végrehajtott, góllal végződő támadásvezetésnek.
« Előző fejezet | Tartalomjegyzék | Következő fejezet » |
Események
Jelenleg nincs aktuális esemény.