10.

10. A kapusok labdás védőtechnikai elemeinek technikai leírása és oktatása

A kapusok labdás védőtechnikai mozgásanyagának leírása közben a szakemberek különválasztják a kapushoz közel érkező és a kapustól távolabb érkező labdák védésének technikai elemeit. A kapustechnika oktatása közben is célszerű ezt a logikai felépítést követni, mert ez egyúttal megfelel a fokozatosság elvének is. A kapushoz közel, félmagasan érkező labdák védése ölelő fogással és kosárfogással történhet. A kapustól távolabb érkező labdák védése legördüléssel, lecsúszással és a vetődéssel történhet. A kapusok labdás védőtechnikai elemei közé tartozik a labda lábbal történő védése, a labda elfogása, az öklözés, a legördülés, a lecsúszás, a vetődés, a kiütés, a kifutásos mentés és a kényszervédések.

Először a kapushoz laposan érkező labdák védésének technikai elmeit ismertetjük és oktatjuk. Ezt követi a kapushoz félmagasan, majd a magasan érkező labdák védésének a bemutatása és oktatása. A labda elkapásának technikáját nagymértékben befolyásolja, hogy a labda milyen magasságban érkezik. Ennek megfelelően a laposan, a félmagasan és a magasan érkező labdák elkapása közben a labdafogások és a labdafogás előtti testhelyzetek is eltérő technikával történnek. Miután kellő szintű jártaságot szereztek a kapushoz érkező labdák védésében, rátérhetünk a kapustól távolabb érkező labdák védésének oktatására.

10.1. A kapushoz közel, laposan érkező labdák védésének technikai leírása és oktatása

A kapushoz közel, laposan érkező labdák védésére a kapusok a lábukat és a kezüket is használják. A kapushoz közel, laposan érkező labdák kézzel történő védése történhet zárt állásban párhuzamos lábfejjel és féltérdelésben (Bicskei 1997; 104. o.).

10.1.1. A lábbal történő védés technikai leírása

Ezt a védési technikát a kapusok akkor használják, ha a hozzájuk laposan érkező labda sebessége olyan nagy, hogy nincs idejük a kezük használatára. A lábukat reflexszerűen a csípő kifordításával a labda útjába teszik, majd a labda pattanásának megfelelően megpróbálják a labdát megszerezni. A védés után a kapusok a rúgó láb irányába fordulva általában lecsúsznak a talajra. Amennyiben a labda visszakerül az ellenfélhez, a kapusnak a szögfelezőn történő helyezkedés közben újból fel kell venni az alapállást. A kapusok védés közben főleg a kezüket használják, ezért a lábbal történő védés oktatására a szakemberek kevesebb hangsúlyt fektetnek. Ezt szem előtt tartva az oktatás módszertani résztől eltekintenék.

10.1.2. A kézzel, zárt állásban történő védés technikai leírása és oktatása

A kézzel, zárt állásban történő védés technikai leírása

Ezt a védőtechnikai elemet akkor használják a kapusok, amikor a labda laposan, vagy felpattanás után érkezik a lábukhoz. A kapus a felsőtestét a szemből érkező labda irányába annyira hajtja előre, hogy a párhuzamosan tartott karjainak ujjai majdnem megérintik a talajt. A térdben nyújtott lábak lábfejei párhuzamosan a labda érkezési irányába mutatnak. A térdek nyújtottan, egymás mellett szorosan helyezkednek el. A kapus a kisujjaival egymással szembe helyezkedő tenyereit az érkező labda irányába helyezi, majd a tenyerein és az alkarjain felguruló labdát a könyökök fokozatos behajlításával és felsőtestének emelésével a melléhez szorítja (34. kép). Hargitay György ezt a labdafogást a végrehajtás fajtája és a végrehajtás helyének magassága szerint alsó kosárfogásnak és alsó ölelőfogásnak nevezi (Hargitay 1975; 55. 56.o.).

34. kép: A kézzel, zárt állásban történő védés
Forrás: Saját felvétel

A kézzel, zárt állásban történő védés oktatása

A tanári bemutatást vagy bemutattatást célszerű magyarázattal kiegészíteni. Ezután a tanulók állás közben törzshajlításokat végeznek előre úgy, hogy közben az előre néző tenyér ujjaival megérintik a lábfejük előtt a talajt. Ezt követően a szemből gurított labda felvételét és az ölelőfogást gyakorolják. A gurított labdák után a laposan rúgott labdák védése következik.

Néhány példa a kézzel, zárt állásban történő védés rávezető gyakorlataira

  • Zárt állás közben törzshajlítások előre talajérintéssel.
  • Szemből gurított labda zárt állásban történő felvétele, majd a mellkashoz szorítása (35. kép).
  • Különböző irányból egymás után gurított labdák zárt állásban történő felvétele, majd a mellkashoz szorítása.
  • Szemből laposan rúgott labda zárt állásban történő felvétele, majd a mellkashoz szorítása.

35. kép: A kézzel, zárt állásban történő védés
Forrás: Saját felvétel

Néhány példa a kézzel, zárt állásban történő védés előkészítő játékaira

  • Egykapus játék közben a kapusok a kézzel, zárt állásban történő védést gyakorolják.
  • Pontszerző játék kigurítással és zárt állásban történő labdafelvétellel.

A kézzel, zárt állásban történő védés közben előforduló hibák és a hibajavítás módszerei

  • A zárt állás helyett terpeszállásban áll a kapus, így az erősen megrúgott labda átmehet a lábak között.
    Egyre szűkebb terpeszállás utáni törzshajlítások előre talajérintéssel.
  • A talajérintés pillanatában a két könyék mesze van egymástól, ezért az alkarokon nem tud felgurulni a labda.
    A két könyök közelítésének gyakorlása előre történő törzshajlítások közben.
  • Az ölelőfogás közben a két könyök messze van egymástól.
    Az ölelőfogás gyakorlása a két könyök egymáshoz közelítésének hangsúlyozásával.

10.1.3. A kézzel, féltérdelésben történő védés technikai leírása és oktatása

A kézzel, fél térdelésben történő védés technikai leírása

Ezt a védőtechnikai elemet akkor használják a kapusok, amikor a labda laposan, vagy felpattanás után érkezik a lábukhoz, vagy a lábuk mellé. Amennyiben a labda a kapusok lábához érkezik laposan, akkor a kapusok mindkét lábukat egyszerre egy irányba elfordítják úgy, hogy mindkét lábfejük merőleges legyen az érkező labda irányára. Ha nem a kapus lábához, hanem a kapus valamelyik oldalára érkezik a labda, akkor az érkező labda irányának megfelelő oldali lábukkal úgy kell kilépniük, hogy a térdben erősen hajlított támaszlábuk lábfeje merőleges legyen az érkező labda irányára. Az oldalirányú kilépés közben a másik láb térde is behajlik és a támaszláb térdéhez közelít. Közben karjaikat leengedik és hagyják, hogy a labda felguruljon a kisujjakkal szembefordított tenyereken és a párhuzamosan tartott alkarokon. Ezután a két könyök egyidejű behajlításával a mellkashoz szorítják a labdát. A védés közben a törzs végig szemben marad a labdával (36. kép). Hargitay György ezt a labdafogást a végrehajtás fajtája és a végrehajtás helyének magassága szerint alsó kosárfogásnak és alsó ölelőfogásnak nevezi (Hargitay 1975; 55. 56.o.).

36. kép: A kézzel, féltérdelésben történő védés
Forrás: Saját felvétel

A kézzel, féltérdelésben történő védés oktatása

A tanári bemutatást vagy bemutattatást célszerű magyarázattal kiegészíteni. Ezután a tanulók alapállásból ereszkednek a lábak egyidejű és egyirányú elforgatása közben fél térdelésbe. A mozdulat közben a helyes kéztartást úgy gyakorolják, hogy az előre néző tenyerek ujjaival megérintik a lábfejük előtt a talajt. Ezt követően a szemből gurított labda felvételét és az ölelőfogást gyakorolják. A gurított labdák után a laposan rúgott labdák védése következik.

Néhány példa a kézzel, féltérdelésben történő védés rávezető gyakorlataira

  • Alapállásból meghatározott jelre a féltérdelés és a karok helyes tartásának gyakorlása.
  • Szemből gurított labda féltérdelésben történő felvétele, majd a mellkashoz szorítása.
  • Különböző irányból egymás után gurított labdák féltérdelésben történő felvétele, majd a mellkashoz szorítása.
  • Szemből laposan rúgott labda féltérdelésben történő felvétele, majd a mellkashoz szorítása.

Néhány példa a kézzel, féltérdelésben történő védés előkészítő játékaira

  • Egykapus játék közben a kapusok a kézzel, féltérdelésben történő védést gyakorolják.
  • Pontszerző játék közben a kigurítást és a kézzel, féltérdelésben történő védést gyakorolják.

A kézzel, féltérdelésben történő védés közben előforduló hibák és a hibajavítás módszerei

  • A féltérdelés közben a test súlypontja alatt levő láb térde messze van a talajtól.
    A féltérdelés hangjelre történő egymás utáni gyakorlása a térdek helyzetének ellenőrzésével. Egyre szűkebb terpeszállás utáni törzshajlítások előre talajérintéssel.
  • A talajérintés pillanatában a két könyék mesze van egymástól, ezért az alkarokon nem tud felgurulni a labda.
    A két könyök közelítésének gyakorlása előre történő törzshajlítások közben.
  • Az ölelőfogás közben a két könyök messze van egymástól.
    Az ölelőfogás gyakorlása a két könyök egymáshoz közelítésének hangsúlyozásával.

10.2. A kapushoz közel, félmagasan érkező labdák védésének technikai leírása és oktatása

Amennyiben a labda a térdnél magasabban, de a fejnél alacsonyabban érkezik, a kapusok az ölelőfogást és a kosárfogást használják. Hargitay György ezeket a labdafogásokat a végrehajtásuk fajtái és a végrehajtásuk helyének magassága szerint középső ölelőfogásnak és felső kosárfogásnak nevezi (Hargitay 1975; 55. 56.o.).

10.2.1. Az ölelőfogással történő védés technikai leírása és oktatása

Az ölelőfogással történő védés technikai leírása

A kapus az alapállásnak megfelelően felsőtestét kissé előredönti, így a testsúly a talpak elülső részére kerül. A térdben enyhén hajlított lábak helyzete egy lábfej szélességű terpeszállás, illetve harántterpeszállás is lehet. A könyökben hajlított és előrenyújtott karok tenyerei felfelé néznek. A szemből érkező labda a majdnem teljesen összezárt tenyereken és alkarokon végiggurul, miközben a karok egy határozott, gyors mozdulattal átölelik a labdát és a mellkashoz szorítják. Az ölelőfogással egy időben a felsőtest fokozatosan kiegyenesedik, a testsúly pedig a hátsó lábra kerül. A mellkas magasságban érkező labdák védésénél a kapusnak egy kicsit fel kell ugrania, hogy az ölelőfogást végre tudja hajtani. A felugrás egy és páros lábról is történhet (37. kép). Hargitay György ezt a labdafogást a végrehajtás fajtája és a végrehajtás helyének magassága szerint középső ölelőfogásnak nevezi (Hargitay 1975; 57.o.)

37. kép: Az ölelőfogással történő védés
Forrás: Saját felvétel

Az ölelőfogással történő védés oktatása

A tanári bemutatást vagy bemutattatást célszerű magyarázattal kiegészíteni. Ezután a helyes kartartást és az ölelőfogás közbeni behúzást gyakorolják labda nélkül. A következő lépésben a tanítványok a mellső középtartásban tartott labdát a könyökök behajlítása közben engedik, hogy végigguruljon az alkarokon. A gurulás közben a labdát a mellükhöz húzzák és átölelik. Ezt követően saját maguknak dobják fel és kapják el a labdát.

Néhány példa az ölelőfogással történő védés rávezető gyakorlataira

  • A helyes kéz és kartartás gyakorlása labda nélkül.
  • A mellső középtartásban tartott labda bekísérésének gyakorlása.
  • Az átnyújtott labda bekísérésének és a mellhez való szorításának a gyakorlása.
  • A saját maguknak feldobott labda elkapása és a mellhez szorítása.
  • A szemből dobott labda bekísérésének és a mellhez való szorításának a gyakorlása.
  • A különböző irányból dobott labda mellhez való szorításának a gyakorlása.
  • A szemből rúgott labda bekísérésének és a mellhez való szorításának a gyakorlása.
  • Az ölelőfogással történő védés gyakorlása különböző irányú mozgások közben.

Néhány példa az ölelőfogással történő védés előkészítő játékaira

  • Pontszerző játék közben az ölelőfogással történő labdaelkapást gyakorolják.
  • Egykapus játék közben az ölelőfogással történő védést gyakorolják.

Az ölelőfogással történő védés közben előforduló hibák és a hibajavítás módszerei

  • Az ölelőfogás közben az alkarok behajlítása későn kezdődik.
    Szemből, egyre erősebben dobott labdák bekísérésének gyakorlása.
  • Az ölelőfogás közben a könyökök szétnyílnak.
    Az ölelőfogás gyakorlása a könyökök egymáshoz közelítésének hangsúlyozásával.

10.2.2. A kosárfogással történő védés technikai leírása és oktatása

A kosárfogással történő védés technikai leírása

Ezt a védőtechnikai elemet a mellmagaságban, vagy a mellmagaság fölött érkező labdák hárításakor alkalmazzák a kapusok. A kapus a felsőtestét kiegyenesíti és behajlított karjait rézsútos magastartásba az érkező labda irányába emeli. A tenyerek nyitott ujjakkal a homlok előtt előre néznek, a hüvelykujjak és a mutatóujjak majdnem összeérnek. A labda erejének tompítása érdekében a labdaérintés pillanatában a kapus a csuklóját és a karjait vállból kissé hátraengedi, így a labda a tenyereken megnyugszik. Ezután a labdát egy kis időre elengedi, miközben karjait egy gyors mozdulattal a labda alá helyezi és az ölelőfogás technikájának megfelelően a mellkasához szorítja. Hargitay György ezt a labdafogást a végrehajtás fajtája és a végrehajtás helyének magassága szerint felső kosárfogásnak nevezi (Hargitay 1975; 57.o.).

A kosárfogással történő védés oktatása

A tanári bemutatást vagy bemutattatást célszerű magyarázattal kiegészíteni. A helyes kar és kéztartást először hangjelre hajtják végre. Ezután a kosárfogás ujjhelyzetének a tudatosítása következik a talajon álló labdán kéztámasz közben. A következő lépésben talajon álló labdát kosárfogással kell felvenni a mell magasságáig és visszatenni a talajra. Ezt követően a kosárfogást a labda két kézzel történő földhöz pattintásával gyakorolják. A párokban egymásnak félmagasan dobott labda kosárfogással történő elkapásának a gyakorlása után rátérhetünk a rúgott labdák kosárfogással történő elkapására.

Néhány példa a kosárfogással történő védés rávezető gyakorlataira

  • A helyes kar és kéztartás felvétele hangjelre.
  • A talajon elhelyezkedő labda kosárfogással történő felvétele és visszahelyezése hangjelre.
  • A labda két kézzel történő lepattintása és elkapása.
  • Szemből dobott labda kosárfogással történő elkapása, majd mellhez szorítása ölelőfogással.
  • Szemből rúgott labda kosárfogással történő elkapása, majd a mellhez szorítása ölelőfogással.

Néhány példa a kosárfogással történő védés előkészítő játékaira

  • Pontszerző játék közben a kosárfogással történő labdaelkapást gyakorolják.
  • Egykapus játék közben a kosárfogással történő védést gyakorolják.

A kosárfogással történő védés közben előforduló hibák és a hibajavítás módszerei

  • Nagy a távolság a hüvelykujjak és a mutatóujjak között, ezért a labda kicsúszhat a kézből.
    A helyes kéztartás gyakorlása és ellenőrzése a falról visszapattanó labda elkapása közben.
  • A labdafogás merev csuklóval történik, ezért a labda elpattan a tenyérből.
    A csukló hátrahajlításának gyakorlása egyre erősebben dobott labdák elkapása közben.

10.3. A kapushoz közel, magasan érkező labdák védésének technikai leírása és oktatása

Magasan érkező labdák védéséről akkor beszélhetünk, ha a labda a fejmagasságban, vagy a fejmagasság felett érkezik. A kapushoz magasan érkező labdákat a kapus talajon állva vagy felugrás után a levegőben is védheti. Ezeknek a védéseknek az a kockázata, hogy a labdafogás mögött nincs olyan testrész, ami a rossz technikai megoldás miatt a kicsúszó labdák útjába állhatna. A magasan érkező labdák védése kosárfogással és a labda kapu fölé tolásával is történhet.

10.3.1. A talajon kosárfogással történő védés technikai leírása és oktatása

A talajon kosárfogással történő védés technikai leírása

A kapus harántterpeszben állva két kezét az érkező labda irányába majdnem magastartásba emeli úgy, hogy a tenyerek nyitott ujjakkal előre néznek, a hüvelykujjak és a mutatóujjak pedig majdnem összeérnek. A labda erejének tompítása érdekében a labdaérintés pillanatában a kapus a csuklóját és a karjait vállból kissé hátraengedi, így a labda a tenyereken megnyugszik. Ezután a labdát egy kis időre elengedi, miközben karjait egy gyors mozdulattal a labda alá helyezi és az ölelőfogás technikájának megfelelően a mellkasához szorítja (38. kép). Hargitay György ezt a labdafogást a végrehajtás fajtája és a végrehajtás helyének magassága szerint felső kosárfogásnak nevezi (Hargitay 1975; 60.o.).

38. kép: A talajon kosárfogással történő védés
Forrás: Saját felvétel

A talajon kosárfogással történő védés oktatása

A tanári bemutatást vagy bemutattatást célszerű magyarázattal kiegészíteni. Ezután a helyes kartartást és az ölelőfogás közbeni behúzást gyakorolják labda nélkül. A következő lépésben a tanítványok a magastartásban tartott labdát a könyökök behajlítása közben engedik, hogy leguruljon az alkarokon. A gurulás közben a labdát a mellükhöz húzzák és átölelik. Ezt követően saját maguknak dobják fel és kapják el a labdát.

Néhány példa a talajon kosárfogással történő védés rávezető gyakorlataira

  • A helyes kéz és kartartás gyakorlása labda nélkül.
  • A magastartásban tartott labda bekísérésének gyakorlása.
  • A saját maguknak függőlegesen feldobott labda elkapása és a mellhez szorítása.
  • A szemből magasan dobott labda bekísérésének és a mellhez való szorításának a gyakorlása.
  • A különböző irányból magasan dobott labda mellhez való szorításának a gyakorlása.
  • A szemből magasan rúgott labda bekísérésének és a mellhez való szorításának a gyakorlása.
  • A kosárfogással történő védés gyakorlása különböző irányú mozgások közben.

Néhány példa a talajon kosárfogással történő védés előkészítő játékaira

  • Pontszerző játék közben a kosárfogással történő labdaelkapást gyakorolják.
  • Egykapus játék közben a kosárfogással történő védést gyakorolják.

A talajon kosárfogással történő védés közben előforduló hibák és a hibajavítás módszerei

  • A tenyerek nem képeznek kosarat, így a labda kicsúszik belőle.
    A helyes kéztartás tudatosítása magastartásban tartott labdán.
  • A kapus merev csuklóval nyúl a labdáért.
    A csukló utánaengedésének gyakorlása egyre erősebben dobott labdák elkapása közben.

10.3.2. A felugrás utáni kosárfogással történő védés technikai leírása és oktatása

A felugrás utáni kosárfogással történő védés technikai leírása

Amennyiben a labdát talajon állva nem tudja a kapus elérni, akkor felugorva kell a labdát elkapnia (39. kép). Az egy- vagy páros lábról történő elrugaszkodás után a kapus a karjait az érkező labda irányába lendíti úgy, hogy a tenyerek nyitott ujjakkal előre néznek, a hüvelykujjak és a mutatóujjak pedig majdnem összeérnek. A térdben hajlított lendítő láb combja a vízszintes helyzetig lendül. A labda erejének tompítása a csuklóból és a vállból történő utánaengedéssel történik. A felugrás leszálló ágában a kapus a két csukló befelé forgatásával a labdát a mellkasához húzza és az ölébe szorítja. A leérkezés a térdek enyhe hajlításával kis harántterpeszbe történik. Hargitay György ezt a labdafogást a végrehajtás fajtája és a végrehajtás helyének magassága szerint légi kosárfogásnak nevezi (Hargitay 1975; 53.o.).

39. kép: A felugrás utáni kosárfogással történő védés
Forrás: saját felvétel

A felugrás utáni kosárfogással történő védés oktatása

A tanári bemutatást vagy bemutattatást célszerű magyarázattal kiegészíteni. A felugrás utáni kosárfogással történő védés oktatása előtt célszerű a kosárfogással történő védés rávezető gyakorlatait a talajon átismételni. Ezután a láb- és karlendítés gyakorlása következik labda nélkül. Ezt követően az elrugaszkodás után a helyes kartartás és a lehúzás mozdulatának gyakorlása következik labda nélkül. A következő lépésben a tanítványok az önmaguknak függőlegesen feldobott labdát felugrás után kosárfogással kapják el, majd lehúzzák a mellükhöz és ölelőfogással biztosítják.

Néhány példa a felugrás utáni kosárfogással történő védés rávezető gyakorlataira

  • A láb- és karlendítés gyakorlása labda nélkül a talajon.
  • Az elrugaszkodás utáni kar- és lábmunka, valamint a lehúzás gyakorlása labda nélkül.
  • Az önmaguknak függőlegesen feldobott labda felugrás utáni elkapása és lehúzása.
  • A szemből magasan dobott labda felugrás utáni elkapásának és lehúzásának a gyakorlása.
  • A különböző irányból magasan dobott labdák felugrás utáni elkapása és lehúzása.
  • A felugrás utáni kosárfogással történő védés gyakorlása különböző irányú mozgások közben.

Néhány példa a felugrás utáni kosárfogással történő védés előkészítő játékaira

  • Pontszerző játék közben a felugrás utáni kosárfogással történő labdaelkapást gyakorolják.
  • Egykapus játék közben a felugrás utáni kosárfogással történő védést gyakorolják.

A felugrás utáni kosárfogással történő védés közben előforduló hibák és a hibajavítás módszerei

  • A karlendítés közben a könyökök távol vannak egymástól.
    A felugrással közbeni karlendítés gyakorlása labda nélkül.
  • A elrugaszkodás és a karmunka nincs összhangban.
    Az elrugaszkodás és karmunka gyakorlása felfüggesztett labdánál.
  • A tenyerek nem képeznek kosarat, így a labda kicsúszik belőle.
    A helyes kéztartás tudatosítása magastartásban tartott labdán.
  • A kapus merev csuklóval nyúl a labdáért.
    A csukló utána engedésének gyakorlása egyre erősebben dobott labdák elkapása közben.

10.3.3. Az öklözés technikai leírása és oktatása

Az öklözés technikai leírása

A labda megfogása betömörült védelem és csúszós labda esetén nehézségekbe ütközhet, emiatt a kapusok az oldalról beívelt, magasan érkező beadások hárítására előszeretettel használják az öklözést. Az öklözés egy kézzel és két kézzel is történhet. A kétkezes öklözésnél az elrugaszkodás után a karok a test mellett fölfelé lendülnek, majd a két kéz test előtti ökölbe szorításával és a könyökök kinyújtásával a kapus a magasan ékező labdát a légmunka legmagasabb pontján egy kézzel vagy egyszerre két kézzel kiüti. Az egylábas elrugaszkodásnál a kapus a másik, térdben hajlított lábát erőteljesen felrántja. Az öklözés után a leérkezés a térdek enyhe hajlításával kis harántterpeszbe történik. Az kétkezes öklözés ütőfelülete az egymásnak szorított kezek ujjperceinek a sima felülete (40. kép). Egykezes öklözésnél az érintkezési felület a felére csökken, ami a labda irányítását megnehezíti.

40. kép: Az öklözés
Forrás: Saját felvétel

Az öklözés oktatása

A tanári bemutatást vagy bemutattatást célszerű magyarázattal kiegészíteni. Ezt követően a helyes érintési felület kialakítását gyakorolják. A kétkezes öklözéshez párosával helyezkednek el, majd a labdát magas ívben kétkezes alsó átadással dobják egymásnak, amit öklözéssel kell visszaütni. Ezután rátérhetünk a levegőben történő öklözés gyakorlására. Először a felugrás és az öklözés összekötését gyakorolják labda nélkül, majd labdával. Legvégül ellenféllel szemben gyakorolnak.

Néhány példa az öklözés rávezető gyakorlataira

  • A karmunka gyakorlása labda nélkül terpeszállásban.
  • Önmagának feldobott labda egy pattanás utáni öklözése 2-3 m távolságban lévő társnak.
  • Önmagának feldobott labda pattanás nélküli öklözése a 2-3 m távolságban lévő társnak.
  • Szemből kétkezes alsó átadással dobott labda ököllel történő visszaütése.
  • A felugrás és az öklözés összekötése labda nélkül.
  • A szemből magasan érkező labda levegőben történő visszaütése ököllel.
  • A szemből magasan érkező labda levegőben történő visszaütése passzív ellenféllel szemben.
  • A szemből magasan érkező labda levegőben történő visszaütése aktív ellenféllel szemben.

Néhány példa az öklözés előkészítő játékaira

  • Egykapus játék közben a kapusok az öklözést gyakorolják.
  • A labdát meghatározott célterületre kell öklözni versenyszerűen.

Az öklözés közben előforduló hibák és a hibajavítás módszerei

  • Az öklözés nyújtott karokkal történik.
    Az öklözés karmunkájának gyakorlása a könyökben hajlított karok kinyújtása közben.
  • Az öklözés pillanatában az ökölbe szorított kezek távol vannak egymástól.
    A két kéz összeszorításának hangsúlyozása a karmunka közben.
  • A felugrás, a karmunka és az öklözés nincs összhangban.
    A szemből érkező magas labdák öklözésének gyakorlása felugrás után.

10.4. A kapustól távol érkező labdák védésének technikai leírása

A kapustól távolabb érkező labdák védése lecsúszással, legördüléssel és a vetődéssel történhet.

10.4.1. A legördülés technikai leírása

Ezt a védési technikát a kapusok akkor használják, ha a labda laposan vagy félmagasan olyan gyorsan érkezik, hogy oldallépésre nincs már idejük, de vetődniük még nem kell érte. A kapus az érkező labda irányával megegyező lábával kilép, majd a kilépő láb külső élén, a lábszáron, a combon, a csípőn és a felsőtest oldalsó részén legördül a talajra. A legördülés végső fázisában a karok érintkeznek a talajjal. A legördülés közben a talajhoz közelebbi kéz tenyerét a labda elé, a másik kéz tenyerét pedig a labda fölé helyezi. A labda elkapása után a kapus a labdát a mellkasához húzza és ölelőfogással biztosítja. A félmagasan ékező labdák védésénél a legördülés kezdetén a kapusok a kosárfogást alkalmazzák, amit a legördülés további fázisaiban ölelőfogássá változtatnak (41. kép).

41. kép: A legördülés
Forrás: Saját felvétel

10.4.2. A lecsúszás technikai leírása

Ezt a védési technikát a kapusok akkor használják, ha a labda laposan olyan gyorsan érkezik, hogy az oldallépésre és a legördülésre nincs idejük, de vetődniük még nem kell. A kapus az érkező labda irányával ellentétes lábára helyezi a testsúlyt, miközben felsőtestét a labda irányába dönti. A másik lábát térdben kissé hajlítja, és a mozgás irányába lendíti. A lendítő láb combja, és a felső test oldala szinte egyszerre érintik a talajt. A kapusok először kosárfogással fogják meg a labdát, majd ölelőfogással biztosítják.

10.4.3. A vetődés technikai leírása

A vetődés a kapustechnika leglátványosabb technikai eleme. Más néven robinzonádnak is nevezik, mert B. Robinson, az angol Southampton labdarúgócsapat kapusa védett először ezzel a technikával. Ezt a védési formát akkor használják a kapusok, amikor a tőlük távol érkező labdákat legördüléssel vagy lecsúszással nem érnék el. A kapusok az elrugaszkodás előtt néhány oldal- vagy keresztlépést hajtanak végre. Az elrugaszkodás után a levegőben általában vízszintes helyzetbe kerülnek, miközben megpróbálják labdát a magas tartásba emelt karjaikkal elérni. A kapus felsőtestének oldala a légmunka közben a talaj felé néz. A védés szempontjából a legelőnyösebb az, amikor a kapus kosárfogással megfogja a labdát, de előfordulhat olyan szituáció is, amikor a labdát tenyereinek ujjaival a kapu fölé vagy mellé tolja. Amennyiben sikerül a labdát a levegőben megfogni, a talajra érés a labda földre helyezésével kezdődik. Ezután a vetődés irányába eső alkar és a comb oldalsó része tompítja a földre érkezést. A vetődés végső fázisában a földön fekvő kapus a labdát a melléhez húzza és ölelőfogással biztosítja (42. kép).

42. kép: A vetődés
Forrás: Saját felvétel

« Előző fejezet Tartalomjegyzék Következő fejezet »