TÁMOP-4.1.2.E-13/1/KONV-2013-0012
"Sporttudományi képzés fejlesztése
a Dunántúlon"
- -> Tananyagfejlesztés
- -> Sportjátékok...
- -> Labdarúgás
- -> 11.
11.
11. A kapusok támadótechnikai elemeinek technikai leírása és oktatása
- 11.1. A kigurítás technikai leírása és oktatása
- 11.2. A kidobás technikai leírása és oktatása
- 11.3. A kirúgás technikai leírása és oktatása
A kapusoknak a támadások megindításának kezdetén arra kell törekednie, hogy a labdát minél előbb és minél pontosabban játékba hozzák. A játékszituációnak megfelelően el kell dönteniük, hogy a támadótechnikai elemek közül a kigurítást, a kidobást, vagy a kirúgást alkalmazzák.
11.1. A kigurítás technikai leírása és oktatása
A kigurítás technikai leírása
A kigurítást akkor használják a kapusok, ha pontosan, viszonylag kisebb távolságra, szeretnék a labdát továbbítani. A csípőmagasságban tartott labdát a kigurítást végző kar oldala mellett a kigurítást végző kéz tenyere alulról, az alkar hátulról, a másik kéz tenyere pedig elölről támasztja meg. A kigurítást végző karral ellentétes láb kilépése közben a labdát alulról tartó kéz könyökből kinyúlva hátralendül a test mögé, majd előrelendül. Az kar előrelendülése közben a kapus a földre helyezi a labdát, miközben a testsúlya fokozatosan az elöl lévő lábára kerül, a felsőtest pedig előrehajlik. A labda elengedése az előrelendülő kar függőleges helyzetében történik. Ezután a könyök és a csukló a labda utána kísérése közben fokozatosan behajlik. A nekifutással végrehajtott kigurítás technikája megegyezik az álló helyből végrehajtott kigurítással (43. kép).
43. kép: A kigurítás
Forrás: Saját felvétel
A kigurítás oktatása
A tanári bemutatást vagy bemutattatást célszerű magyarázattal kiegészíteni. Ezt követően először álló helyből, egy kilépés után labda nélkül hajtják végre a mozgást. Ezután járásból, majd lassú futás közben labdával gyakorolják a kigurítást.
Néhány példa a kigurítás rávezető gyakorlataira
- A karmunka gyakorlása egy kilépés után labda nélkül.
- A karmunka gyakorlása egy kilépés után labdával.
- A kigurítás gyakorlása járásból, majd futásból.
Néhány példa a kigurítás előkészítő játékaira
- Pontszerző játék közben kigurítással kell a csapattársnak a labdát passzolni.
- Egykapus játék közben a kapusoknak kigurítással kell indítani a támadást.
- 2:1 elleni cicajáték közben a középső játékost kigurítással kell átjátszani.
A kigurítás közben előforduló hibák és a hibajavítás módszerei
- A kigurítás közben az előrelendülő kéz túl korán engedi el a labdát.
A labda földre helyezésének gyakorlása párokban. - A kigurítás közben az előrelendülő kéz túl későn engedi el a labdát.
A labda földre helyezésének gyakorlása párokban.
11.2. A kidobás technikai leírása és oktatása
A kidobást általában a kapusok akkor használják, ha a távolabb helyezkedő csapattársukat szeretnék gyorsan játékba hozni. A kapus a kidobást végrehajthatja egykezes felső átadással, diszkoszvetésszerűen és horogdobással.
11.2.1. Az egykezes felső átadás technikai lírása és oktatása
Az egykezes felső átadás technikai leírása
A dobókar tenyerével felülről és a másik kar tenyerével alulról megtámasztott labdát a kapus törzsfordítás közben a váll síkja felett a fej mögé emeli úgy, hogy a felkar a talajjal párhuzamos legyen, az alkar a felkarral pedig megközelítőleg derékszöget zárjon be. A labda felkészítése közben a dobókarral ellentétes kar elengedi a labdát, a dobókarral ellentétes láb pedig kitámaszt. A hajító mozgás közben a törzs a dobás irányába fordul, miközben a labdát tartó, könyökben hajlított kar a dobás irányába történő előrelendülés közben fokozatosan kinyúlik. A törzs visszafordulását a dobókarral ellentétes kar nyitó mozdulata segíti. A labda végleges irányát a csukló mozgása határozza meg. A testsúly a hátsó lábról fokozatosan a kitámasztó lábra kerül, a hátul lévő láb pedig előrelép (44. kép).
44. kép: Az egykezes felső átadás
Forrás: Saját felvétel
Az egykezes felső átadás oktatása
A tanári bemutatás és magyarázat után a tanulók először a labda többszöri felkészítését gyakorolják egymás után harántterpeszállásban. Ezt követően a felkészítést összekötik a dobókarral ellentétes láb kilépésével. Ezután a felkészítést és a kilépést összekötik a kidobással.
Az egykezes felső átadást célszerű a tanulóknak párokban úgy oktatni, hogy a labdát a már megtanult kapustechnikai elemekkel kell megfogni (ölelőfogás, kosárfogás).
Néhány példa az egykezes felső átadás rávezető gyakorlataira
- A labda felkészítésének többszöri ismétlése harántterpeszállásban.
- A felkészítés és a dobókézzel ellentétes láb kilépésének a gyakorlása.
- Gátülésben (a dobókézzel ellentétes láb van elöl) egykezes felső átadás a szemben ülő társnak. A dobás után előrehajlás az elöl lévő lábhoz.
- A felkészítés közbeni kilépés és a dobás összekötésének gyakorlása párokban.
Néhány példa az egykezes felső átadás előkészítő játékaira
- Pontszerző játék közben az egykezes felső átadás gyakorlása.
- Egykapus játék közben a kapusok az egykezes felső átadást gyakorolják.
- 2:1 elleni cicajáték közben a középső játékost egykezes felső átadással kell átjátszani.
- Célba dobó versenyek különböző távolságban és magasságban elhelyezett célokra.
Az egykezes felső átadás közben előforduló hibák és a hibajavítás módszerei
- A dobókézzel azonos oldali láb végzi a kilépést.
A kilépéssel egybekötött egykezes felső átadás gyakorlása fallal szemben. - A felkészítés végén a csukló túlságosan hátrahajlik.
A hajító mozdulat gyakorlása párokban a csukló munkájának hangsúlyozásával. - A dobás közben a könyök a váll síkja alatt van.
A felkészítés gyakorlása a könyök helyes helyzetének hangsúlyozásával.
11.2.2. A diszkoszvetésszerű kidobás technikai leírása
A diszkoszvetésszerű kidobással a kapusok nagyobb távolságra tudják a labdát eljuttatni, mint az egykezes felső átadással. A dobókar tenyerével oldalról megtámasztott labdát a kapus törzsfordítás közben a könyök fokozatos kinyúlásával a váll síkjában hátralendíti, miközben a testsúly a térdben hajlított hátsó lábon van. A vető mozdulat a hátul lévő láb sarkának kifelé forgatásával és a dobókarral ellentétes kar nyitásával kezdődik, amelynek következtében a medence és a mellkas a dobás irányába kerül, a törzs pedig fokozatosan kiegyenesedik. Miután az előrelendülő kar eléri az oldalsó középtartás helyzetét, a csukló az előre hajlított helyzetből hátrahajlik, aminek következtében a labda végiggurul a tenyéren és az ujjakon. A vetőmozdulat végén a csukló előrehajlítása biztosítja a labda pontos célba juttatását (45. kép).
45. kép: A diszkoszvetésszerű kidobás
Forrás: Saját felvétel
11.2.3. A horogdobás technikai leírása
A kapus a dobókarjának csuklóját hátrahajlítva tenyerével alulról, az alkarjával pedig hátulról támasztja meg a labdát. A másik kar tenyere felülről biztosítja a labdát. A dobókar rézsútos mélytartásba nyújtott könyökkel törzsfordítás közben a test mögé lendül, miközben a dobókézzel ellentétes láb kilép és kitámaszt. A horogdobás a dobókarral ellentétes kar lefelé mozgásával és a dobókar nyújtott könyökkel történő rézsútos magastartásba történő lendítésével kezdődik. A két kar a lefelé, illetve a felfelé történő lendítése egyszerre történik. A felfelé lendítés közben a testsúly fokozatosan az elöl lévő lábra kerül. Amikor a felfelé lendülő nyújtott kar függőleges helyzetbe kerül, a csukló hátrahajlik, a labda pedig felgurul a tenyérre. A horogdobás végén a csukló előrehajlítása biztosítja a labda pontos célba juttatását (46. kép).
46. kép: A horogdobás
Forrás: Saját felvétel
11.3. A kirúgás technikai leírása és oktatása
A kapusok nemcsak kézzel, hanem lábbal is indíthatják támadást. A kirúgásokat általában akkor alkalmazzák, ha a távol helyezkedő csapattársukat szeretnék játékba hozni. A kirúgást a kapusok a talajról és a levegőben is végrehajthatják. A labdarúgás szaknyelvezete talajról végrehajtott kirúgást kapukirúgásnak, a levegőből végrehajtott kirúgást pedig kapuskirúgásnak nevezi. A labdarúgás játékszabályai meghatározzák, hogy a különböző játékhelyzetekben melyiket kell alkalmazni.
11.3.1. A kapukirúgás technikai leírása és oktatása
A kapukirúgás technikai leírása
Kapukirúgás a talajról akkor végezhető el, ha a labda utoljára az ellenfelet érintette az alapvonal elhagyása előtt. Ilyenkor a labda játékon kívülre kerül és kapukirúgással folytatódik a játék, amelyet a kapusok és a mezőnyjátékosok is a kapuelőtér bármelyik pontjáról végrehajthatnak (47. kép). A labda akkor kerül játékba, ha elrúgták és elhagyta a 16,5 –est (iskolai keretek között, kispályára vonatkoztatva ez a 6-os vonalat jelenti). A kapukirúgás kisebb és nagyobb távolságokba is végrehajtható. A büntetőterülethez közel helyezkedő szélső hátvédeket a kapusok általában belsővel, a távol helyezkedő csapattársakat legtöbbször belső csüddel indítják. Bicskei Bertalan a támadásindításnak ezt a formáját bekk - kirúgásnak nevezi (Bicskei 2010).
47. kép: A kapukirúgás
Forrás: Saját felvétel
A kapukirúgás oktatása
A földről történő kapukirúgás oktatásánál használt rávezető gyakorlatok, előkészítő játékok, a kapukirúgás közben előforduló hibák és hibajavítási módszerek nagymértékben hasonlítanak a különböző rúgások oktatásánál leírtakhoz, ezért ezeket itt nem részletezem.
11.3.2. A kapuskirúgás technikai leírása és oktatása
A kapuskirúgás technikai leírása
A kapuskirúgást akkor alkalmazzák a kapusok, amikor a labda megfogása után egy távol helyezkedő csapattársukat szeretnék megjátszani. A kapus a kétkezes mellső fogásban tartott labdát a rúgó lábbal ellentétes oldali kézbe teszi át, majd az alulról tenyérrel alátámasztott labdát kicsit a rúgó láb oldalára feldobja. A rúgó lábbal ellentétes lábával előrelép és kitámaszt, miközben a rúgó láb hátralendül. Ezt követően a combját a rúgás irányába erőteljesen előrelendíti és lefeszített lábfejjel, teljes csüddel belerúg térdmagasságban a labdába. A rúgás után a támaszláb az előrelendült rúgó láb mellé kerül. A kapuskirúgás végrehajtható droprúgással is, amikor a teljes csüddel vagy a külső csüddel történő labdaérintés a lepattanás pillanatában történik. A kapuskirúgás távolsága megnövelhető, ha a kapus a kapuskirúgást negyedfordulattal köti össze (48. kép).
48. kép: A kapuskirúgás
Forrás: Saját felvétel
A kapuskirúgás oktatása
A levegőből történő kapuskirúgás oktatásánál használt rávezető gyakorlatok, előkészítő játékok, a kapuskirúgás közben előforduló hibák és a hibajavítási módszerek nagymértékben hasonlítanak a teljes csüddel történő rúgás oktatásánál leírtakhoz, ezért ezeket itt nem részletezem.
« Előző fejezet | Tartalomjegyzék | Következő fejezet » |
Események
Jelenleg nincs aktuális esemény.