TÁMOP-4.1.2.E-13/1/KONV-2013-0012
"Sporttudományi képzés fejlesztése
a Dunántúlon"
- -> Tananyagfejlesztés
- -> Alternatív...
- -> Táborozási...
- -> 2.
2.
2. A vakációk hossza Európában és Magyarországon
Az Európai Unióban a tagállamok tanévének hossza sok tényezőtől függ: az oktatási rendszertől, a hagyományoktól, valamint az éghajlattól is. Egy tanév a tagállamokban átlagosan 185 tanítási napból áll, de Dániában, Olaszországban és Hollandiában átlagosan megközelíti a 200 napot. Bulgáriában, Litvániában és Lettországban a tanév hossza a diákok életkorától függ, eszerint 155 naptól 195 napig is tarthat.
A nyári szünet hossza szintén jelentősen eltér a tagállamokban: a legrövidebb vakációt a német, az angol, a dán és a holland gyerekek élvezhetik, náluk mindössze hathetes a szünidő. A másik végletet ebben a tekintetben a balti államok, Olaszország és Málta, majd Görögország és Portugália jelentik, ezekben az országokban 12-13 hétig tart a nyári szünidő. Magyarország sem marad el nagyon ettől, nálunk 11 hetes a vakáció, csakúgy, mint Spanyolországban, Cipruson, Romániában és Finnországban. Eltérő ugyanakkor az is, hogy mikor kezdődik és mikor ér véget a szünet, egyes német tartományokban (Hamburgban) augusztus elején kezdődik a tanév, szintén hamarabb, augusztus közepén indul a tanév a skandináv országokban és Hollandiában is. A legkésőbb a máltai diákoknak kell „bevonulniuk”, ők 2014-ben szeptember 27-ig még szabadok voltak. Szintén későn (szeptember közepén) kezdenek a déli országok (Görögország, Ciprus, Portugália, Spanyolország és Románia) diákjai, valamint a bajorországi diákok.
Magyarországon 2014-ben a nyári szünet az általános iskolákban június 16-tól augusztus 31-ig tartott. Ez az időszak 11 hetet foglal magában. Ezzel bátran megállapíthatjuk, hogy Magyarországon jó diáknak lenni, hiszen az Európai Unió tagállamai közül hazánkban van a 8. leghosszabb nyári szünet.
Bulgáriában, Lettországban és Litvániában ugyanakkor a diákok életkora alapján határozzák meg a nyári szünet hosszát. (Becsöngettek! Hol a legjobb diáknak lenni Európában? http://europapont.blog.hu/2012/09/06/becsongettek_728)
A nyári szünet több ezer gyermek számára örömet jelent, hazánkban azonban másfél millió család számára az öröm mellett problémát is hordoz magában. Egyre nehezebb a gyermekek felügyeletének megoldása a nyári szünidőben, főleg az általános iskolás korosztály körében. Az pedig, ha a szabadidő hasznos eltöltését tűzik ki célul a szülők a gyermeknek, az átlag magyar családok számára, több héten keresztül, anyagilag szinte megfizethetetlen. Persze az iskolák kötelezve vannak a nyári napközis táborok megszervezésére, de ezeket manapság a gyermekek és a tanárok is leginkább büntetésnek élik meg, valamint a szülők szerint sincs többnyire érdemi haszna ezeknek a megoldásoknak (www.eduline.hu/kozoktatas).
A nyári iskolán belüli napközis táborok mellett a gyermekek számára szinte nélkülözhetetlen, hogyha viszonylag rövid időtartamban is- lehetőségük legyen részt venniük más helyszínen, jól szervezett és lehetőleg olcsó nyári táborokban. A táborozás különösen gyermekkorban tud mással nem pótolható élményt nyújtani: a kiszakadás a megszokott környezetből, esetleg a sátorozás, a „nomád” élet és a sok-sok különleges program, a kaland varázsa mind-mind egy életre szóló szép emléket jelenthet. Barátságok szövődhetnek, és persze az esetleges kényelem hiánya is tanulságos.
« Előző fejezet | Tartalomjegyzék | Következő fejezet » |
Események
Jelenleg nincs aktuális esemény.