4.

4. Mit tegyünk, ha baleset éri a gyereket?

Baleset esetén még fontosabb a pánik elkerülése, a nyugodt, de gyors, és határozott cselekvés. Már az első napon hívjuk fel a figyelmet, hogy a legkisebb sérülést is jelentsék a vezetőknek. Azt, hogy egy sérülés kicsi vagy nagy, jelentős, vagy jelentéktelen, ne a gyerekek, főleg ne a sérülést elszenvedő maga döntse el. Alapszabályként ugyanaz érvényes, mint a betegekre: a legrövidebb időn belül lássa orvos, és ne a pedagógusok állítsanak fel diagnózist! Ha szükséges, tétovázás nélkül hívjunk mentőt, érkezéséig az egészségügyi szabályoknak megfelelően lássuk el a sérültet.

Rendkívüli esemény esetén a tényállást jegyzőkönyvben kell rögzíteni. Ez éppúgy szükséges a balesetbiztosításhoz, mint a későbbi vitás helyzetek elkerülése céljából. Fontos feladatunk a baleseti veszélyforrás kiküszöbölése. Tegyünk meg mindent, hogy ne ismétlődhessen meg a dolog, a veszélyforrást jelezzük az üzemeltetőnek, azonnali intézkedést kérve. A további hasonló események elkerülése miatt fontos, hogy beszéljük meg, dolgozzuk fel a gyerekekkel a történteket.

(Bányai Sándor, "Higiénia - balesetmegelőzés - biztonság - a táborszervezés speciális feladatai, in: Vízvári T., szerk., Tanári Létkérdések (Budapest: Raabe Tanácsadó és Kiadó Kft., 2003) 43. kieg. kötet pp. 1-36)

« Előző fejezet Tartalomjegyzék Következő fejezet »