3.

3. Pilates

A pilates alapelvei:

  • Kontroll,
  • Légzés,
  • Folyamatosság,
  • Precízió,
  • Központosítás,
  • Stabilitás,
  • Mozgásterjedelem.

Kontroll: a pilates gyakorlatok végrehajtása közben a testet a mozgást a légzést állandó kontroll alatt kel tartani. A gyakorlatok végrehajtása közben és a gyakorlatok váltása alatt is szükséges kontroll alatt tartani mindenegyes történést.

Légzés: a pilates mozgásformát választók körében közismert a kifejezés: pilates légzés, ez nem jelent mást, mint a gyakorlatokat összekapcsolni a helyes légzéstechnikával. Minden mozdulatnak erőkifejtésnek, vagy ernyesztésnek meghatározott kapcsolata van a légzéssel. A pilates gyakorlatokkal alkalmazott légzés lényege, hogy a hatékony légzést alkalmazzunk, tudatosítva azt. A pilates légzés alapszabálya hogy az erőkifejtést kilégzés kísérje.

A pilates légzésnek három típusa ismeretes:

  • Harmonikalégzés: a gyakorló állva, ülve vagy fekve is gyakorolhatja a légvételt. A kezeket a mellkas két oldalára kel helyezni, és meg kell érezni a légvételkor történő elmozdulást. Légvételkor meg kell érezni, hogy a kezeink távolodnak egymástól, vagyis a tüdőnk telítődik levegővel, kifújáskor pedig a kezeink közelednek egymástól, ahogy távozik a levegő a tüdőből.
  • Fújtatás: a belégzés lassan és mélyen történik a kilégzés pedig hirtelen és erőteljesen. A kilégzés történhet egyszerre, de kisebb megszakításokkal több ütemen keresztül is végrehajtható, ez annak a függvénye, hogy a gyakorlatban milyen mozgást, ismétlésszámot határozunk meg. A hasizom feszítésével fokozzuk a kilégzést és sziszegő hangot hallatunk közben.
  • Finom- légzés: a légvételt oly módon kell végrehajtani, mintha el lennénk rejtőzve valahol és nem szeretnénk, hogy bárki észrevegye, hogy ott vagyunk. A légvételt folyamatosan és nagyon finoman kell végrehajtanunk, úgy hogy mellkasunk és hasunk alig mutasson elmozdulást.

Folyamatosság: a pilates gyakorlatok nagy része koncentrált, viszonylag lassú végrehajtással, de folyamatos mozgással történik, fontos a gördülékeny végrehajtás. A gyakorlatokat általában könnyedén, egyenletes tempóban és nagyon pontosan kell végrehajtani, nagyon fontos az izomzat idegi irányítása és minden egyes mozdulat figyelmes kivitelezése.

Precízió: A mozgás irányának precíz kivitelezését, megfelelőségét jelenti. Tudni kell, hogy egy adott mozgást miért csinálunk, mi a célunk vele, honnan indítjuk és hova érkezünk vele. A pilatesben nincsenek spontán mozdulatok.

Központosítás: A test központ a jóga szerint is a köldök környékén található, a pilates mozgások is a test középpontjának a hasat találják, és minden gyakorlatot a has helyes tartásával kell kivitelezni. A gyakorlatok helyes ismertetésénél is mindig megjelenik a köldök-has helyzete, mint fontos tényező, akkor is, ha egy kar vagy egy váll gyakorlatról beszélünk.

Stabilitás: a gyakorlatok kivitelezése nagy figyelmet kíván, nem engedhető meg hogy az éppen nem mozgatott testrészek bármely más mozdulatot végezzenek, ezért a testet a gyakorlatok kivitelezése közben mindig stabilan kell tartani, és a többi testrész mozdulatlanságát meg kell őrizni. A pilates gyakorlatok végrehajtása közben nincsen helye az instabilitásnak, a bizonytalanságnak.

Mozgásterjedelem: a gyakorlatok végrehajtása sokszor lehető legnagyobb mozgásterjedelemben történik, folyamatosan növelve így a többi képesség mellett a hajlékonyság lazaság képességét is. A pilates jellegű mozgások kiemelt figyelmet fordítanak az izomzat rugalmasságának megőrzésére és fejlesztésére is.

« Előző fejezet Tartalomjegyzék Következő fejezet »