TÁMOP-4.1.2.E-13/1/KONV-2013-0012
"Sporttudományi képzés fejlesztése
a Dunántúlon"
- -> Tananyagfejlesztés
- -> Mindennapos...
- -> Rekreációs...
- -> 4.
4.
4. Progresszív relaxáció
Martha Davis és munkatársai: Stresszoldó relaxációs módszerek című könyvükben mindenki számára értelmezhetően foglalják össze a tudnivalókat a relaxálás és meditálás, hatásos kivitelezéshez szükséges tudnivalókról.
A progresszív relaxáció célja, test tudatosítása, megismerése, a feszült és ellazult izmok érzet különbségeinek megtapasztalása és felismerése.
Feladatának tartja a test izmainak ellazítására való képesség megtapasztaltatását. Eredményesen használható stresszhelyzetben, mivel a relaxáció gyakorlatait alkalmazva gyors ellazulást lehet elérni. A progresszív relaxáció elsajátítása segít a szervezetben felhalmozódott feszültség feloldásában.
Hatásait kifejti:
- izomfeszülés,
- szorongás,
- depresszió,
- kimerültség,
- álmatlanság,
- nyak és deréktáji fájdalmak,
- magas vérnyomás,
- enyhe fóbiák,
- dadogás kezelése.
Végrehajtása:
Az egész testen végighaladva, de egyszerre csak egy izomcsoportra koncentrálva megfeszítjük, azt 5-7 másodpercig megtartjuk a feszítést, majd ellazítjuk 20-30 másodpercen keresztül, és az ellazulás érzésére koncentrálunk. a gyakorlatot minden izomcsoporton minimum kétszer kell végrehajtani.
A feszítés három lépése:
- Aktív feszítés: fájdalom nélküli, de erőteljes izomunkát végezve. Tudatos végrehajtás magas fokú koncentrációval.
- Küszöbszintű feszítés: a feszítés megtartása, de sokkal enyhébben, a koncentráció továbbra is fontos, de nem erőlködünk a gyakorlat végrehajtásakor.
- Passzív feszítés: mondhatni, hogy a feszítés eredményeképpen létrejött feszülés, tónus megfigyelése, enyhe feszülés érzékelése, megállapítjuk, hogy az előző gyakorlat eredményeképpen görcsös állapotba került-e a megfeszített rész. (8)
« Előző fejezet | Tartalomjegyzék | Következő fejezet » |
Események
Jelenleg nincs aktuális esemény.