TÁMOP-4.1.2.E-13/1/KONV-2013-0012
"Sporttudományi képzés fejlesztése
a Dunántúlon"
- -> Tananyagfejlesztés
- -> Mindennapos...
- -> Rekreációs...
- -> 7.
7.
7. Zeneterápia
Az általam összefoglalt anyagba, amely életünk teljesebbé, jobbá tételére irányuló különleges, de bárki által gyakorolható és elérhető tevékenységeket foglal össze, a zeneterápiát a következő mondat tartalma szerint, - amellyel én is azonosulni tudok- választottam bele.
„..az ének felszabadít, bátorít, gátlásokból, félénkségből kigyógyít. Koncentrál, testi-lelki diszpozíción javít, munkára kedvet csinál, alkalmasabbá tesz, figyelemre-fegyelemre szoktat. Hogy egész embert mozgat, nemcsak egy-egy részét. Fejleszti a közösségi érzést. Kifejleszti, csírájában minden emberben meglevő zeneérzéket, ezzel megadja a műveltség alapját, amivel eztán szebbé, gazdagabbá teszi egész életét…”
Kodály Zoltán
Európai Bizottság Klinikai Gyakorlati Csoportja az alábbiak szerint határozott meg: „Zeneterápia során a képzett zeneterapeuta egy tervezett folyamatban használja a zenét vagy zenei elemeket (hang, ritmus, dallam, harmónia, dinamika) annak érdekében, hogy elősegítse a kommunikációt, kapcsolatokat, tanulást, kifejezést, mobilizációt, szervezést, szerveződést. Ezek mellett pedig terápiás hatást gyakoroljon fizikai, emocionális, mentális, szociális és kognitív területeken. A zeneterápia célja, hogy az egyén lehetőségeit feltérképezze és / vagy sérült funkcióit helyreállítsa, így jobb intrapszichés és/vagy interperszonális integrációt tegyen lehetővé, s a prevenció, rehabilitáció vagy kezelés következtében az egyén minőségileg jobb életet élhessen.” (9)
A zeneterápia felhasználási területeit az alábbiakban felsorolás jelleggel ismertetem.
„A zeneterápia pszichés hatásmechanizmusa:
- Emóciókat /érzelmeket/ indukál, mobilizál.
- Erősíti az Én-élményt, az identitás újraszerveződését.
- Növeli a percepciós érzékenységet.
- Figyelemkoncentráló /figyelemterelő hatás.
- Pszichés – energetizáló hatás.
- Esetenként katartikus hatás.
- Non - verbális kommunikációs szerep.
- Regresszív /gyermekkori v. korábbi élményeket napvilágra hozó/ hatás.
- Rekreatív hatás.
- Élményrekonstrukciós folyamatokat indukál /személyes előéleti reminiszcenciák.
- Hangulati asszociációk, emocionális rezonancia, archetipiális asszociációk az akusztikus élmény modalitások.
- Segíti a csoporton belüli kommunikációt.” (10)
A zenei közegben végzett terápiák lehetnek:
- Egyéni terápiák.
- Csoport terápiák.
Mindkét terápiás forma lehet:
- Receptív /befogadó/ forma.
- Aktív /cselekvő/ forma.” (10)
A zeneterápia alkalmazási területei nagyon széleskörűek, a klinikailag megállapított betegségek, vagy az orvos jelenlétében kezelhető eltéréseknél természetesen terapeuta által irányítót kezelésre van szükség.
Területei:
-
„Pszichiátriában:
- hangulatzavarok,
- szorongásos zavarok,
- szomatoform zavarok,
- személyiségzavarok,
- pszichotikus zavarok,
- pszichoaktív szerekkel kapcsolatos zavarok,
- család- és párterápiában.
- Gyógypedagógiában.
- Geriátriában.
- Mentálhigiénés prevencióban és rehabilitációban.
- Szülészetben.
- Fogászatban.
Zeneterápia kombinálása más terápiás módszerekkel:
- zene és relaxáció,
- zene és mozgás,
- zene és festés /kreatív csoportok”. (10)
Egyszerű terapeuta nélküli zenés pillanatnyi önmegvalósítás: a kiválasztott zenét egy arra alkalmas helyen kényelmes testhelyzetben igyekezzünk meghallgatni. Csukjuk be a szemünket és tudatosítsuk magunkba, hogy zenét hallgatunk, a próbáljunk meg egyé forrni a zenével és felszabadítani érzelmeinket elengedni gondolatainkat. Engedjük be a testünkbe a zenét, érezzük át a ritmust, igyekezzünk ellazulni és összeolvadni a zenével. Gondolatban szemléljük végig a testünket és vegyük sorra, egyenként az izomcsoportjainkat. Relaxáció, lazító célzattal mindig lassú megnyugtató zenét kell választani. Relaxációs célzatú zenében nincs helye az énekhangnak.
Amennyiben a feszültségek oldására szeretnénk felhasználni a zenét, akkor álló vagy ülő helyzetben végezzünk tetszőleges gyakorlatokat a zenére. Nem feltétlen kell külső irányítás útmutatás a mozdulatokra, mozogjunk úgy, ahogy éppen jólesik, engedjük szabadon szárnyalni érzelmeinket és végtagjaink, testünk mozgatásával, hullámoztatásával kísérjük az ütemeket, vagy az ütemek kísérjenek bennünket.
« Előző fejezet | Tartalomjegyzék | Következő fejezet » |
Események
Jelenleg nincs aktuális esemény.